Tajemnicze zjawisko w lasach. To "czarcie kręgi"

Oprac.: Aneta Wasilewska
"Czarcie kręgi", "kręgi czarownic" lub też "czarcie koła" można zaobserwować podczas spacerów w lasach i na łąkach. Zgodnie z dawnymi wierzeniami w miejscach, gdzie się pojawiały, odprawiano czary lub też czarownice spotykały się na sabat. Na wyjątkowe przyrodnicze zjawisko zwróciło uwagę Nadleśnictwo Kłodawa, które wyjaśniło, w jaki sposób powstają.

"Czarcie kręgi" to nic innego jak kolisty wzór powstający wśród traw czy ściółki leśnej.
Jak podaje Nadleśnictwo Kłodawa, zjawisko można zaobserwować podczas warunków sprzyjających rozwojowi grzybów w lasach, na łąkach, a także na przydomowych trawnikach.
"Czarcie kręgi" w polskich lasach. Wiązano je z czarami
"Czarcie kręgi" znane są także jako "czarcie koła" i "kręgi czarownic". Wcześniej przyjęło się wierzyć, że w miejscu, gdzie się znajdowały odprawiane były czary.
"Grzybowe pierścienie otoczone były wieloma mitami i aurą tajemniczości. Wierzono, że powstają po nocnych sabatach czarownic, a wejście do kręgu miało wiązać się z surowymi konsekwencjami, a nawet śmiercią" - wspomina Nadleśnictwo Krasiczyn.
"Czarcie kręgi" w Polsce. Jak powstają?
Nadleśnictwo Kłodawa wyjaśniło w mediach społecznościowych, jak powstaje to zjawisko przyrodnicze.
"Grzybnia, rozrastając się, wyczerpuje składniki odżywcze i zatruwa glebę swoimi toksynami" - podano.
Pozwala to na stworzenie niekorzystnych warunków do rozwoju grzyba i hamuje jego wzrost wewnątrz okręgu. "Rozwój grzybni oraz wzrost owocników jest możliwy jedynie na obrzeżach takiego okręgu, gdzie składników pokarmowych jest jeszcze pod dostatkiem" - wyjaśnia nadleśnictwo.
Czytaj również: Dziwaczne wzory na sosnach. Leśnicy wyjaśniają
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!