Szef MSZ o nieoficjalnych ustaleniach: NATO powinno współpracować z Chinami

Harald Kittel

Oprac.: Harald Kittel

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po powrocie z dwudniowego spotkania szefów Sojuszu w Bukareszcie powiedział, że "są kwestie, w których NATO powinno współpracować z Chinami". Minister spraw zagranicznych wymienił: nierozprzestrzenianie broni atomowej, zmiany klimatu oraz zdrowie i zagrożenia pandemiczne. Przyznał, że to "nieformalne ustalenia" szczytu ministrów w Rumunii.

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew RauPolsat NewsPolsat News

Zbigniew Rau przyznał, że na dwudniowym spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Bukareszcie w kontekście spraw wpływających na sytuację bezpieczeństwa w obszarze działania i oddziaływania Paktu Północnoatlantyckiego odbyła się "dyskusja dotycząca relacji chociażby z Chinami w świetle wojny na Ukrainie".

"NATO powinno współpracować z Chinami"

- Ustalenia były takie - one miały charakter nieformalny, ale wynikały z naszej dyskusji - że są kwestie, w których NATO powinno współpracować z Chinami, niezależnie jak bliskie są chińsko-rosyjskie relacje w tym roku, w czasie wojny na Ukrainie - powiedział szef polskiego MSZ.

Wyjaśnił, że chodzi o takie kwestie jak nierozprzestrzenianie broni jądrowej, zmiany klimatu oraz zdrowie i sytuacje pandemiczne. "To jest ta sfera pożądanej współpracy z Chinami" - powiedział Rau.

Dodał, że w Bukareszcie "wszyscy byli zgodni", że interesy w wymiarze bezpieczeństwa Chin i Rosji nie są takie same.

- Członkowie NATO, ale także sekretarz generalny formułował takie tezy, że spodziewaliśmy się, iż Chiny użyją swojej pozycji, by w zdecydowanie większym stopniu wywierać nacisk na Rosję, by dążyła do pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. I oczekiwano, że będą to robić już na początku konfliktu - powiedział Rau.

Jak mówił, w dalszej fazie konfliktu takie oczekiwania wyrażał sekretarz generalny NATO, spotykając się w Nowym Jorku z ministrem spraw zagranicznych Chin.

- Przed tym spotkaniem (w Bukareszcie) także było moje spotkanie z tymże ministrem, gdzie wnosiłem o podobną chińską reakcję - poinformował szef polskiej dyplomacji.

Chiny chcą Rosyjskich surowców energetycznych

Prezydent Chin Xi Jinping oznajmił we wtorek, że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą. "Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją" - podkreślił szef chińskiego państwa, cytowany przez agencję Xinhua.

Chiny są jednym z największych na świecie importerów rosyjskich surowców energetycznych. Ich zakupy ropy i gazu podwoiły się w październiku 2021 r., gdy chińscy nabywcy postanowili skorzystać z rabatów oferowanych przez Moskwę - pisze Associated Press.

Agencja przypomina, że tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę we wspólnym komunikacie wydanym przez Xi i rosyjskiego prezydenta chiński przywódca oświadczył, że jego przyjaźń dla Władimira Putina "nie ma granic".

Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę i dotyczące importu surowców energetycznych nie zabraniają Indiom i Chinom ich kupna. 

Jednak prezydent USA Joe Biden ostrzegł Pekin, że poniesie konsekwencje ewentualnej pomocy dla Moskwy, polegającej na obchodzeniu restrykcji.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Problemy energetyczne Mołdawii. Wysokie ceny mogą dotknąć wszystkich
      Problemy energetyczne Mołdawii. Wysokie ceny mogą dotknąć wszystkichDeutsche WelleDeutsche Welle
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      1
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na