Reklama

Reklama

Smog w Polsce. Fioletowe punkty na mapie zanieczyszczenia powietrza

Choć w przeważającej części kraju smog odpuścił, część mieszkańców Polski wciąż dusi się zanieczyszczonym powietrzem. Ekstremalny poziom stężeń groźnych pyłów pokazują urządzenia m.in. w Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej, Bielsku-Białej, Łodygowicach czy Żywcu.

We wtorek Kraków pojawił się na niechlubnym pierwszym miejscy rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata, przygotowanym przez firmę IQAir, pokonując m.in. Lahore, Dehli i Pekin. W środę 15 grudnia w przytaczanym zestawieniu stolica Małopolski plasuje się na szóstym miejscu, ale smog w tym mieście utrzymuje się na wyższym poziomie niż w Bangladeszu i Pekinie. 

Na liście znalazły się też inne polskie miasta, m.in. Warszawa (29. miejsce), Poznań (34. miejsce) i Wrocław (39. miejsce).

Smog w Krakowie

Według danych Airly jakość powietrza w Krakowie jest dziś wciąż słaba, a normy przekroczone. Urządzenia w różnych punktach miasta pokazują stężenie pyłów PM10 na poziomie średnio 150 proc., a pyłów PM2,5 (drobniejszych i groźniejszych dla zdrowia) - 240-290 proc. normy. Choć to wciąż bardzo wysokie wskaźniki, w porównaniu do ekstremalnego zanieczyszczenia notowanego dobę wcześniej zmiana w Krakowie jest wyraźna. 

Reklama

Odwiedź też serwis POGODA INTERIA
 

Zła jakość powietrza też w innych miastach

Smog utrzymuje się dziś też na Śląsku i w Zagłębiu. W Siemianowicach Śląskich stężenie pyłu PM10 wynosi 267 proc. normy (134 mikrogramów na metr sześcienny przy normie 50 µg/m³), a PM 2,5 - 390 proc. normy (98  µg/m³ przy normie 25 µg/m³). 

Dopuszczalne stężenia przekroczone są też m.in. w Katowicach, Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. 

Jakie są pierwsze objawy zatrucia smogiem? Sprawdź w serwisie Interia Zdrowie

Z ekstremalnym poziomem zanieczyszczeń muszą się za to zmierzyć mieszkańcy miejscowości na południu kraju. W leżących niedaleko Żywca Łodygowicach stężenie pyłu PM2,5 wynosi 169 µg/m³, co stanowi 674 proc. dopuszczalnej normy. Pył PM 10 utrzymuje się tam na poziomie 447 proc. normy. 

Niewiele lepiej jest w samym Żywcu - PM2,5 sięga 555 proc. normy, PM10 - 330 proc. 

Urządzenie pomiarowe w miejscowości Buczkowice (między Żywcem a Bielsko-Białą) pokazuje 751 proc. normy pyłu PM2,5 i 505 proc. normy PM10.

Czytaj też w serwisie INTERIA ZDROWIE Smog rujnuje nasze zdrowie. Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem

Brudne powietrze jest także w Nowym Sączu - jeden ze wskaźników podaje 655 proc. normy PM2,5 i 521 proc. PM10. 

Wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest niebezpieczny dla zdrowia, a zagrożone w szczególności są osoby starsze i dzieci. Smog powinien powstrzymać nas od aktywności na zewnątrz. 

Stan jakości powietrza i prognozę sprawdzisz w aplikacji dostępnej dla urządzeń z Androidem


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy