Reklama

Sędzia Żurek: Zarzuty to polityczna próba zmuszenia do milczenia

Kolejne zarzuty dyscyplinarne wobec sędziego Waldemara Żurka. Zgodnie z nimi sędzia miał sfałszować orzeczenia, podając nieprawdziwą datę wydania 64 postanowień i wyroków. - Nigdy nie dopuściłem się żadnego fałszowania orzeczeń - odpowiada Żurek i podkreśla, że jego zdaniem to nieudolna próba znalezienia na niego czegokolwiek.

W poniedziałek rano rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab poinformował na konferencji prasowej, że postawił sędziemu Żurkowi kolejne zarzuty dyscyplinarne. Według niego sędzia ten miał podać nieprawdziwą datę wydania 64 postanowień i wyroków. Zdaniem rzecznika, w dacie wydawania orzeczeń przez krakowski sąd okręgowy sędzia miał być obecny na posiedzeniach Krajowej Rady Sądownictwa w Warszawie i innych miastach.

Jak przyznał sam sędzia: - W ostatnich dniach byłem w szpitalu i być może rzecznicy dyscyplinarni wiedzieli o tym i wtedy postawili mi zarzuty. Myślę, że jest to pokazanie stylu "mamy człowieka, musimy znaleźć na niego paragraf" - powiedział Żurek.

Reklama

Sędzia Waldemar Żurek: Nigdy nie dopuściłem się żadnego przestępstwa

Sędzia stanowczo zapewnił, że nigdy nie fałszował dat wydania orzeczeń. - Od kilku lat jestem "trałowany" na różne sposoby, a działający z umocowania ministra Zbigniewa Ziobry tzw. rzecznicy dyscyplinarni nieudolnie próbują cokolwiek na mnie znaleźć. Nigdy nie dopuściłem się żadnego przestępstwa, żadnego fałszowania - zapewnił.

Sędzia Żurek zwrócił też uwagę, że w sprawach tych składał podpisy pod uzgodnionym ze składem orzekającym orzeczeniem przygotowywanym przez sędziego referenta. Podkreślił przy tym, że w okresie którego dotyczą zarzuty, kursował między Warszawą i Krakowem nierzadko wykonując obowiązki w dwóch miastach jednego dnia.

Zaznaczył też, że "nawet jeśli sędzia przewodniczący posiedzeniu omyłkowo wpisze jakąś datę, to nie ma ona procesowo żadnego znaczenia dla stron, ponieważ wszystkie późniejsze terminy liczą się do daty otrzymania rozstrzygnięcia". - Gdy taka omyłka wyjdzie na jaw, to w kodeksie jest instytucja sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej. I nie ma tu mowy o żadnym fałszowaniu - dodał sędzia.

Dotychczasowe sprawy wytoczone przez rzeczników dyscyplinarnych "okazały się wydmuszkami"

Stwierdził też, że wszystkie sprawy, które wytoczyli mu dotychczas rzecznicy dyscyplinarni "okazały się wydmuszkami, politycznymi próbami zmuszenia do milczenia w sprawie walki o praworządność". - Tak odbieram też tę sprawę. Nie mogę doczekać się procesu przed niezawisłym, niezależnym sądem - dodał Żurek.

Podkreślił przy tym, że nie zostawi tak tej sprawy. - Wszystkie te osoby, które prowadzą przeciwko mnie kampanię oszczerstw i fałszywego stawiania zarzutów, kiedyś staną za to przed sądem - powiedział sędzia.

Sędzia Waldemar Żurek był członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa do 2018 r. Należy do stowarzyszenia sędziowskiego "Themis". Jest krytykiem zmian w sądownictwie wprowadzanych przez rząd PiS. Rzecznik dyscyplinarny sędziów w ostatnich latach wielokrotnie stawiał mu zarzuty dyscyplinarne.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sędzia Waldemar Żurek | sądownictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy