Reklama

Reklama

Sasin: Do końca roku spółki Skarbu Państwa sprowadzą 11,2 mln ton węgla

- Do końca tego roku spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą ponad 11,2 mln ton węgla - powiedział wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Według zapowiedzi ministra około 25 proc. tego węgla trafi do gospodarstw domowych. Ponadto Jacek Sasin zapewnił, że państwowe spółki mogą dostarczać węgiel "po znacznie niższej cenie, niż ten oferowany na składach".

Wicepremier Jacek Sasin był pytany o dostępność węgla na rynku. - Robimy wszystko, żeby ta dostępność była - zapewnił w imieniu rządu w rozmowie z TVP.

Wskazał, że po wprowadzeniu embarga na węgiel rosyjski ceny tego surowca gwałtownie wzrosły w całej Europie. Zapewnił jednocześnie, że rząd "ściąga" węgiel ze wszystkich możliwych kierunków.

- Do końca tego roku spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą ponad 11,2 mln ton węgla - poinformował Sasin. Wyjaśnił, że jest to węgiel zmieszany, energetyczny, a około 25 proc. z tego węgla będzie dostępne dla gospodarstw domowych.

Reklama

Przypomniał też, że limitowana jest sprzedaż węgla z polskich kopalń - to 2 tony dla gospodarstwa domowego "w pierwszym rzucie".

Ponadto poinformował, że od wtorku rusza "bezpośrednia sprzedaż węgla importowanego do Polski, który importują spółki Skarbu Państwa". 

Jacek Sasin: Możemy dostarczać węgiel po znacznie niższej cenie

-  Możemy dostarczać do spółek komunalnych i różnych instytucji, które podlegają samorządom, węgiel po znacznie niższej cenie, niż ten oferowany na składach węglowych - wskazał. Poprosił samorządowców o współpracę o i to, by włączyli się do akcji.

- Ten węgiel możemy dostarczyć do samorządów w cenie nie większej niż 2,5 tys. zł z VAT-em - mówił wicepremier, zaznaczając, że jest to około tysiąc złotych niżej, niż cena węgla na składach. Zaznaczył, że jeśli samorządy chciałyby uczestniczyć w tej akcji, to PGE Paliwa i Węglokoks będą w stanie ten węgiel dostarczyć.

- W tej chwili są rozsyłane konkretne oferty do wszystkich polskich samorządów. Od jutra będzie uruchomiona infolinia  - powiedział. Dodał, że konkretne informacje w tej sprawie można będzie również znaleźć na stronach PGE i Węglokoksu.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy