Rozpoczęcie roku szkolnego. Czy nauka stacjonarna jest zagrożona?
Już jutro rozpoczęcie roku szkolnego. Szkoły przygotowują się do startu nauki stacjonarnej. Jak mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: - Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej.

Rozpoczęcie roku szkolnego zbiega się w czasie z rozpędzaniem czwartej fali pandemii koronawirusa. Dlatego wielu komentatorów zastanawia się, czy w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 nauka stacjonarna nie jest zagrożona.
Od nowego roku szkolnego nauka stacjonarna
- Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, bo my nie zajmujemy się ochroną zdrowia, tylko polityką oświatową, a po to jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, by planować ten rok szkolny, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej i także w dłuższej perspektywie czasowej nie ma zagrożenia dla kontynuowania nauki stacjonarnej. Więc jesteśmy co do tego spokojni - powiedział Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24.
Minister był także pytany o opinie niektórych ekspertów, którzy obawiają się, że kontakty dzieci w szkołach mogą przyczynić się do zwiększenia liczby zachorowań.
Odpowiadając na to pytanie minister przypomniał statystyki, które potwierdzają, że dzieci nie są największym źródłem zakażeń, odpowiadają za około 4 proc. zakażeń.
- To bardziej dorośli zakażają dzieci niż dzieci dorosłych - zaznaczył. - Nie boję się tego powrotu do szkoły - dodał.
Minister edukacji i nauki podkreślił, że dzieci potrzebują powrotu do nauki stacjonarnej, do nadrobienia zaległości i do normalności. O to będziemy się troszczyć - zapewnił.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się 1 września. Według obecnych wytycznych uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, ale w reżimie stacjonarnym.
Jak zapewnia resort zdrowia, do szkół trafiły już odpowiednie wytyczne oraz środki dezynfekujące, maseczki, rękawiczki, termometry, stacje do mierzenia temperatury.
Ministerstwo przypomina też o czterech rządowych programach wsparcia szkół w powrocie do nauki po długim czasie zajęć on-line: zajęciach wspomagających, wsparciu pedagogiczno-psychologicznym uczniów, zajęciach fizyczno-rekreacyjnych, pilotażu profilaktyki krótkowzroczności u uczniów realizowanym w jednym regionie, nowej edycji programu Aktywna tablica.