Reklama

Reklama

Robert Biedroń: Wystąpiłem z inicjatywą rezolucji PE potępiającej wyrok TK w sprawie aborcji

Wystąpiłem z inicjatywą rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - poinformował europoseł Wiosny Robert Biedroń. Dodał, że taką inicjatywę PE mógłby podjąć na początku listopada.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek (22 października), że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. - Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę - podkreślił TK w uzasadnieniu.

"W Polsce nastąpił regres, jeżeli chodzi o prawa kobiet"

Europoseł Robert Biedroń poinformował w piątek o o wystąpieniu z inicjatywą rezolucji w PE po tym wyroku. - Parlament Europejski ma takie narzędzie, jest to najbardziej radykalne, najdalej idące narzędzie, które ja zaproponowałem, żeby przyjąć w sprawie ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego ograniczającej de facto prawa człowieka - powiedział.

Reklama

W jego ocenie, "w Polsce nastąpił regres, jeżeli chodzi o prawa nabyte kobiet". - Dzisiaj standardem praw człowieka jest w większości krajów Unii Europejskiej korzystanie z możliwości przerywania ciąży do określonego czasu, w zależności od państwa. W Polsce nastąpił regres w tej sprawie - w związku z tym potrzebna jest rezolucja, oczekiwana pewnie też przez polskie społeczeństwo, patrząc na to, jak masowe są protesty przeciwko tej decyzji tzw. Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił.

- Na najbliższym posiedzeniu Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim, w której jestem wiceprzewodniczącym, zaproponuje podjęcie inicjatywy w tej sprawie. Komisja ma możliwość zainicjowania tej procedury i po pierwszych rozmowach widzę, że jest zgoda większości grup politycznych w tej sprawie" - powiedział Biedroń. "Prawdopodobnie na najbliższej sesji na początku listopada ws. Polski i tej decyzji Trybunału Konstytucyjnego zostanie przyjęta rezolucja Parlamentu Europejskiego" - dodał.

Wyrok TK w sprawie aborcji

TK badał wniosek grupy posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji, złożony rok temu. We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich był właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy