Reklama

Pukają do drzwi Polaków. Prawnicy wyjaśniają, czy musisz ich wpuścić

Trwają kontrole abonamentu RTV na terenie całego kraju. Zgodnie z prawem każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny bądź radiowy, jest zobowiązany do uiszczenia opłaty abonamentowej. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozi wysoka kara. Sprawdź, jak wygląda kontrola i czy trzeba wpuścić urzędnika do mieszkania.

Ile zapłacimy za abonament RTV w 2023?

W 2023 roku wzrosły stawki za abonament RTV. W 2022 roku abonament za posiadanie radia kosztował 7,50 zł miesięcznie. Z kolei opłata miesięczna za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowo-telewizyjnego wynosiła 24,50 zł. Od stycznia 2023 roku stawki za abonament RTV wzrosły i prezentują się następująco:

  • opłata za odbiornik radiowy - 8,70 zł
  • opłata za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny - 27,30 zł

Abonament RTV muszą płacić wszyscy, którzy posiadają zarejestrowany radioodbiornik lub telewizor. Dodatkowo użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2023 roku uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.

Reklama

Trwają kontrole płatności abonamentu

Obecne przepisy wskazują na to, że każdy odbiornik telewizyjny i radiowy powinien być zarejestrowany. Ich właściciele mają obowiązek uiszczania comiesięcznej opłaty. Trwają kontrole płatności abonamentu RTV, podczas których w pierwszej kolejności kontrolerzy sprawdzają:

  • osoby, które zarejestrowały telewizor lub radioodbiornik, ale przestały płacić abonament,
  • osoby, które nigdy nie zarejestrowały urządzeń RTV.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

Natomiast, jeśli kontrole wykażą, że abonament nie był opłacany, to posiadaczowi odbiornika grozi surowa kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej (w 2022 r. było to 735 zł, a w 2023 r. kara wynosi 819 zł). Z kolei osoby, które zarejestrowały odbiornik, ale przestały płacić abonament, muszą opłacić zaległy rachunek wraz z odsetkami.

Od momentu otrzymania wezwania należność musi być opłacona w terminie 7 dni. Jeśli ukarany będzie się uchylał od zapłaty, sprawa może zostać skierowana do Urzędu Skarbowego. W 2021 roku poprzez kontrole wystawiono 122 tysiące wezwań do zapłaty.

Jak wyglądają kontrole abonamentu RTV?

Do przeprowadzenia kontroli upoważnieni są pracownicy Poczty Polskiej S.A., a konkretnie Centrum Obsługi Finansowej. Przeprowadzający kontrolę, przychodząc do nas, musi okazać specjalne upoważnienie, legitymację służbową, a jeśli również zażądamy to i dowód osobisty.

Osoba kontrolowana, podczas takiej wizyty, powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV. Zobowiązana jest także do okazania dowodu, potwierdzającego rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Abonament RTV. Czy trzeba wpuścić kontrolera?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba wpuszczać kontrolerów abonamentu RTV. Prawnicy wskazują, że nie ma żadnych podstaw prawnych wskazujących na to, aby był to nasz obowiązek. Wobec tego każdy może nie wyrazić zgody na wizytę uprawnionego kontrolera. Za odmowę kontroli nie grozi żadna kara, ponieważ kontrola abonamentu radiowo-telewizyjnego może zostać przeprowadzona tylko za naszą zgodą

Warto też wspomnieć o tym, że kontroler nie może działać podstępem, czyli np. przedstawić się jako listonosz czy sprzedawca telewizji kablowej. Jednak możliwe jest to, że kontroler pojawi się w naszym domu z decyzją sądu lub prokuratora i wtedy przeszukanie mieszkania może być przeprowadzane bez zgody właściciela.  

Czytaj również:

Polacy przestają kupować elektronikę. Przyszedł czas oszczędzania

Jaka przystawka do Smart TV jest najlepsza?

5 sposobów, jak podłączyć telefon do telewizora bez kabla HDMI

Zobacz także: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy