Ptasia grypa zabija polskie koty. WHO zabiera głos

Oprac.: Jan Manicki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
873
Udostępnij

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zabrała głos w sprawie tajemniczego pomoru kotów w całej Polsce. Wcześniejsze wyniki badań wykazały, że do śmierci zwierząt przyczynia się szerząca się w kraju ptasia grypa. Eksperci podkreślili w oświadczeniu, że epidemia wirusa wśród kotów nie stanowi poważnego zagrożenia dla ludzi.

Ptasia grypa szerzy się wśród polskich kotów
Ptasia grypa szerzy się wśród polskich kotówpixabay.com

Informacje o tajemniczych śmierciach kotów w całej Polsce pojawiły się w połowie czerwca. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk poinformował, że u 29 spośród 45 przebadanych kotów wykryto wirusa H5N1 - jedną z mutacji ptasiej grypy.

W poniedziałek głos w sprawie zabrała WHO. W oświadczeniu przekazano, że nie jest jasne, w jaki sposób choroba rozprzestrzenia się wśród kotów, a przyczyny epidemii nadal są badane. Podkreślono jednak, że "ryzyko zarażenia się ptasią grypą przez mieszkańców Polski jest niskie".

"Może być ono niskie do umiarkowanego w przypadku osób mających regularny kontakt z kotami oraz lekarzy weterynarii" - podkreślili specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia.

Masowy pomór kotów w Polsce. Reakcja wirusologów

Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć ocenił wcześniej, że "jedną z prawdopodobnych dróg transmisji patogenu jest pokarm". Specjalista zwrócił się z apelem do służb weterynaryjnych oraz inspekcji sanitarnej.

"Rozmowy z właścicielami kotów zasugerowały, że źródłem może być surowe mięso" - podkreślił.

Aby zapobiec wystąpieniu choroby wśród ludzi, Państwowa Inspekcja Sanitarna objęła nadzorem epidemiologicznym właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie ptasią grypą. GIS zaznaczył jednak w oświadczeniu, że do zakażenia człowieka dochodzi bardzo rzadko i wyłącznie poprzez bezpośredni i długotrwały kontakt z chorym ptactwem.

"W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu H5N1" - napisano.

Sanepid zaapelował także, by po przyjściu do domu oczyścić obuwie i zachowywać higieniczne warunki przy przygotowaniu posiłków dla kotów. W przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby, należy zgłosić się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii, a w razie pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych - zgłosić się do lekarza.

Epidemia ptasiej grypy wśród zwierząt. WHO potwierdza

W czerwcu WHO potwierdziła epidemię ptasiej grypy u ptaków i innych zwierząt w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce. Mutację H5N1 stwierdzono m.in. u norek w Hiszpanii, fok w USA i lwów morskich w Peru oraz Chile.

Od 2020 roku zgłoszono jednak zaledwie kilka przypadków choroby u ludzi.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Ptasia grypa dziesiątkuje ptaki na Warmii i Mazurach
      "Wydarzenia": Ptasia grypa dziesiątkuje ptaki na Warmii i MazurachPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      432
      Super
      relevant
      129
      Hahaha
      haha
      166
      Szok
      shock
      46
      Smutny
      sad
      61
      Zły
      angry
      39
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      873
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na