Reklama

Reklama

Ptasia grypa wróciła do Polski. Wykryto dwa nowe ogniska

Nowe ogniska grypy ptaków wykryto 2 i 3 listopada w powiecie siedleckim. Służby weterynaryjne przystąpiły do ich likwidacji, polegającej m.in. na zabiciu i utylizacji zwierząt. W sumie w obu gospodarstwach hodowanych było 140 tys. indyków.

Jest to już 340 i 341 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w tym roku. Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Ptasia grypa. Dwa ogniska w miejscowości Strusy

Pierwsze z ognisk stwierdzono 2 listopada 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 80 812 indyków rzeźnych. Ferma znajduje się w miejscowości Strusy w gminie Paprotnia, powiat siedlecki, woj. mazowieckie.

Kolejne ognisko wykryto dzień później w gospodarstwie, w którym znajdowało się 61 469 indyków rzeźnych, także w miejscowości Strusy.

Służby weterynaryjne przystąpiły do likwidacji ognisk, polegającej m.in. na zabiciu i utylizacji zwierząt, przeprowadzeniu oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczeniu obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Reklama

Pod koniec września br. Polska złożyła do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z Kodeksem Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie wirusem grypy ptaków (HPAI) wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu "stamping-out policy", czyli likwidacji ognisk i przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania.

Niespotykana skala zachorowań w Polsce

Grypa ptaków w sezonie 2020/2021 wystąpiła w Polsce na niespotykaną dotychczas skalę. Wykryto 339 ognisk tej choroby. Ostatnie potwierdzono 9 sierpnia br. na fermie w powiecie żuromińskim, gdzie przebywało 570 tys. kur. Od początku roku najwięcej ognisk tej choroby potwierdzono na Mazowszu i w Wielkopolsce.

W ubiegłym tygodniu Inspekcja Weterynaryjna ostrzegała, że sytuacja epizootyczna związana z występowaniem grypy ptaków u drobiu i u dzikiego ptactwa w krajach UE stwarza ryzyko wystąpienia tej choroby również na terytorium Polski.

W okresie od dnia 1 do 28 października 2021 r. w krajach UE zanotowano 36 ognisk grypy ptaków, w tym 25 w Niemczech.

"Mając na uwadze fakt, że kilka ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało stwierdzonych u ptaków dzikich w Niemczech w bliskiej odległości od granicy z Polską, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przy kontakcie z drobiem" - napisano w komunikacie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje