Reklama

Reklama

Henryk Kowalczyk w rządzie. Rolnicy i opozycja dają szansę nowemu ministrowi

Henryk Kowalczyk zastąpił na stanowisku ministra rolnictwa Grzegorza Pudę. Zmiana wywołała falę komentarzy. Zarówno opozycja jak i przedstawiciele rolników krytykują poprzedniego ministra i jednocześnie dają szansę Kowalczykowi. - Na nowego ministra patrzę z nadzieją - przyznał w rozmowie z Interią Marek Sawicki z PSL. Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak liczy na spotkanie z nowym ministrem. Sam Kowalczyk deklaruje, że jest otwarty na rozmowy.

Zarówno opozycja jak i przedstawiciele rolników ostro krytykują byłego już ministra rolnictwa Grzegorza Pudę. 

- Nigdy nie wybaczymy PiS-owi tego, że przez rok niszczył polskie rolnictwo, że przez rok nie mieliśmy ministra, że na stanowisku był człowiek, który kompletnie się na tym nie znał. Po Grzegorzu Pudzie nic nie zostało, rolnictwo zostało zdewastowane - ocenił Michał Kołodziejczak, mówiąc przy tym o problemach polskich gospodarstw, m.in. zadłużeniu.  

Zdaniem lidera AgroUnii dymisja Pudy to sukces jego organizacji. - Od roku powtarzaliśmy, że Puda nie nadaje się na ministra - podkreślał w trakcie konferencji prasowej przed gmachem resortu rolnictwa. Jak mówił, Puda "doprowadził rolnictwo do ruiny". 

Reklama

Sawicki o Kowalczyku: Jest jakaś nadzieja

- Po trzech nieudacznikach, których mieliśmy z PiS-u, jest jakaś nadzieja - ocenił z kolei Marek Sawicki, były minister rolnictwa w rządach PO-PSL. - Henryk Kowalczyk ma doświadczenie ministerialne, nie tylko w rolnictwie, ale także w środowisku. Poza tym był szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów i dostał rangę wicepremiera, dzięki czemu będzie miał większy wpływ na ministrów - stwierdził. Zdaniem Sawickiego "PiS doszedł do wniosku, że po sześciu latach wykorzystywania rolników przy okazji wyborów, coś trzeba w końcu dla nich zrobić". - Patrzę na to z nadzieją - podsumował w rozmowie z Interią. 

Kołodziejczak ocenił, że "Kowalczyk do tej pory nie wykazał się skutecznością w żadnym z resortów" i zadeklarował, że AgroUnia "bardzo szybko, w najbliższych tygodniach, sprawdzi możliwości ministra Kowalczyka". - Powiemy sobie wówczas, czy ten człowiek może być ministrem na dłużej - zapowiedział. 

Lider AgroUnii liczy na spotkanie z nowym ministrem

- Minister ma obowiązek spotkać się z najsilniejszą organizacją rolniczą. My wyrażamy wolę i chęć do takich rozmów - stwierdził Kołodziejczak w rozmowie z Interią. - Dziś trzeba szybko podejmować decyzje i zacząć poważnie, podmiotowo traktować rolnictwo - ocenił. 

Henryk Kowalczyk deklaruje, że jest otwarty na rozmowy. - Pan Kołodziejczak ma dużo dobrych pomysłów. Sposób ich wdrożenia możemy przedyskutować. Chętnie się z nim spotkam - zadeklarował w RMF FM nowy minister. Jednym z priorytetów Kowalczyka ma być właśnie poprawa stosunków z rolnikami. 

Do spotkania ministra Kowalczyka z liderem AgroUnii może dojść w przyszłym tygodniu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy