Prezydent Szwajcarii spotkała się z Komorowskim i Kopacz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Szwajcarii Simonetta Sommaruga rozmawiali w środę m.in. o szwajcarskim referendum ws. ograniczenia przepływu ludzi. Sommaruga spotkała się też z premier Ewą Kopacz; mówiły o migracjach i kryzysie w Grecji.

Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetta Sommaruga i premier Ewa Kopacz
Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetta Sommaruga i premier Ewa Kopacz Rafał GuzPAP

- Prezydent Szwajcarii stara się zabiegać o zrozumienie krajów UE w kwestiach skutków referendum, które ogranicza swobodę przepływu ludzi, a więc trochę wykracza poza normy przyjęte przez UE - powiedział Komorowski dziennikarzom podczas swojej wizyty w Berlinie, na którą udał się po spotkaniu z prezydent Szwajcarii. Sommaruga złożyła w środę wizytę w Warszawie.Komorowski podkreślił, że Polska stoi konsekwentnie na stanowisku, że swobodny przepływ ludzi jest cząstką systemu (jednolitego rynku europejskiego - red.), tak jak przepływ towarów. Jak podkreślił, nie może być tak, że są kraje "jakoś wyłączone" z tego ogólnego procesu swobody działalności gospodarczej, swobody przemieszczania się i znajdowania pracy.

Wolność ruchu osobowego, a także swobodny przepływ dóbr, kapitału i usług to cztery zasady jednolitego rynku europejskiego.

Szwajcaria nie jest członkiem UE, ale podpisała ze wspólnotą ponad sto sektorowych traktatów dwustronnych, w tym umowę o swobodnym przepływie obywateli. W ubiegłorocznym referendum nieznaczna większość Szwajcarów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Berno musi więc renegocjować porozumienie z UE zakresie swobody przepływu osób lub je anulować. To z kolei może pociągnąć za sobą zmiany w innych umowach dwustronnych. Dotyczą one m.in. rolnictwa, transportu i badań.

Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetta Sommaruga i prezydent RP Bronisław KomorowskiBartłomiej Zborowski (PAP)PAP

Plany Szwajcarii dotyczące ograniczenia przyjmowania pracowników z Unii, które spotkały się z krytyczną oceną państw członkowskich UE, były też jednym z tematów spotkania Sommarugi z premier Kopacz - informuje CIR.

Według CIR poruszono też m.in. kwestie migracyjne. Mówiono o fali uchodźców, która dociera do Europy i systemowych rozwiązaniach dotyczących migracji. W trakcie spotkania poruszano również sprawę kryzysu w Grecji oraz jego wpływu na sytuację w Europie.

Jak podaje CIR, premier Kopacz wyraziła nadzieję na dalszą dobrą współpracę w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Podziękowała też za wysiłki szwajcarskiego rządu w sprawie Muzeum Polskiego w Rapperswillu i poprosiła o ich kontynuację.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na