Reklama

Reklama

Prezes Wód Polskich i Główny Inspektor Ochrony Środowiska zdymisjonowani

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak zostali zdymisjonowani przez Premiera. Mateusz Morawiecki poinformował o tym w mediach społecznościowych. Decyzja szefa rządu ma związek ze skażeniem Odry oraz działaniami służb podjętych w tym temacie.

Komunikat o dymisji prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka pojawił się w piątek 12 sierpnia pod wieczór.

Morawiecki: Dymisja prezesa Wód Polskich i GIOŚ

"Sytuacja związana z zatruciem jednej z największych polskich rzek - Odry, w ciągu kilkunastu godzin stała się najważniejszym tematem publicznej debaty. Całkowicie podzielam Państwa obawy i oburzenie związane z tą sprawą i zrobię wszystko, co tylko możliwe, by jak najszybciej zminimalizować skutki skażenia i jego wpływ na ekosystem" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

"Winnych tego skandalu, tego ekologicznego przestępstwa o ogromnej skali - chcemy jak najszybciej znaleźć i ukarać jak najsurowiej! Poleciłem działanie odpowiednim służbom" - podkreślił szef rządu. 

W dalszej części wpisu premier przyznał, że "z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej". "W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji Przemysława Dacy oraz Michała Mistrzaka" - napisał Morawiecki.

Przemysław Daca i Michał Mistrzak zdymisjonowani

Jak podkreślił premier, wnioski na przyszłość zostaną wyciągnięte, a procedury ulepszone." Odpowiedzialność urzędników to kwestia ważna, ale teraz najbardziej na sercu leży nam ochrona ludzi i przyrody" - zaznaczył. 

Mateusz Morawicki dodał również, że mamy do czynienia  z jednym z najpoważniejszych skażeń środowiska.

"Sprawę zatrucia Odry traktuję z najwyższym priorytetem (...). Nie spocznę, dopóki źródło i skutki skażenia nie zostaną jak najszybciej wykryte i usunięte, a cała sytuacja odpowiednio wyjaśniona" - napisał Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy