Reklama

Reklama

Premier: Walczymy o bezprecedensową w historii członkostwa Polski w UE obniżkę

- Jestem po kolejnej rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Walczymy o jeszcze większą, bezprecedensową w historii członkostwa Polski w UE obniżkę - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o obniżkę VAT-u na żywność i paliwo.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Brukseli, gdzie uczestniczy w szczycie Partnerstwa Wschodniego. Poinformował o odbyciu rozmów z szefową KE. 

"W ramach wyznaczonych przez Komisję Europejską dotychczas zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Obniżyliśmy podatki i akcyzę na gaz ziemny, energię elektryczną, ciepło i paliwo do minimalnych poziomów. Już samo to dało wielomiliardowe oszczędności dla milionów polskich rodzin" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. 

Poinformował, że spotkał się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Walczymy o jeszcze większą, bezprecedensową w historii członkostwa Polski w UE obniżkę! Rozmowy wciąż trwają" - przekazał premier. 

Rząd chce obniżki VAT na żywność z 5 proc. do zera, oraz na paliwo z 23 proc. do 8 proc. "Pracujemy nad finalnym rozwiązaniem, które mogłoby być wprowadzone natychmiast" - zapowiedział Mateusz Morawiecki. 

Reklama

Na konferencji prasowej w Brukseli premier podkreślał, że zmiana znacząco przełoży się na obniżkę cen paliw. Zaznaczył, że pierwsza obniżka będzie widoczna za kilka i kilkanaście dni. - Bo tu zadziałaliśmy natychmiast - dodał.

- W innych obszarach jesteśmy skrępowani, niestety, przepisami europejskimi. Ale rozmawiałem z przewodniczącą Ursulą von der Leyen na ten temat i rozmawiałem z komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim, czy jednak UE nie dało się przekonać, co do tego, że trzeba teraz to zrobić. Trzeba umożliwić obniżkę VAT-u na paliwa i Polska natychmiast wtedy obniży VAT na paliwa na pierwsze półrocze, sześć pierwszych miesięcy od najbliższego roku - powiedział.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje