Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Policja i prokurator weszli do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa

Policja i prokurator Piotr Myszkowiec weszli dziś bez zapowiedzi do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa. Żądają wydania dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych pod ich nieobecność - poinformowała KRS w mediach społecznościowych. Piotr Schab, który obecnie jest poza Warszawą, odmówił wydania dokumentów. Z interwencją poselską do siedziby KRS przybyli posłowie Sebastian Kaleta i Dariusz Matecki. Prokuratura Krajowa tłumaczy z kolei, że czynności przeprowadzane przez służby nie dotyczą KRS, ani zajmowanych przez nią pomieszczeń.

Krajowa Rada Sądownictwa
Krajowa Rada Sądownictwa/Adam Burakowski/Reporter

Przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała, że według jej informacji prokuratura chce wejść do biura Piotra Schaba. - Działania dotyczą biura rzecznika dyscyplinarnego sędziów powszechnych, który jest nieobecny, jest na urlopie - powiedziała Pawełczyk-Woicka na antenie Polsat News.

Prokuratura w siedzibie KRS. Pawełczyk-Woicka: Niedopuszczalne

W rozmowie telefonicznej z przewodniczącą rzecznik miał nie wyrazić zgody na wydanie jakichkolwiek dokumentów bez jego udziału. - Nie ma obecnie na terenie Warszawy głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów powszechnych Piotra Schaba, który powiedział mi, ze jutro jest w stanie przyjechać, ale nie wyraża zgody na wydawanie żadnych dokumentów - mówiła. 

Postanowienie zostało doręczone zastępcom rzecznika dyscyplinarnego. - Jeden z nich pokazał mi, czego żądają prokuratorzy - powiedziała przewodnicząca. śledczy chcą wydania "szeregu akt dyscyplinarnych".

- Uważam, ze jest niedopuszczalne, żeby pan prokurator nie okazał mi postanowienia, ponieważ jestem dysponentem całego obiektu i kieruję pracami KRS - powiedziała. 

Zdaniem Pawełczyk-Woickiej wejście śledczych do siedziby jest "ciągiem dalszym działań mających na celu zastraszenie członków Krajowej Rady Sądownictwa". - Rzecz nie do pomyślenia w demokratycznym państwie prawa - skwitowała.

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała, że z interwencją poselską pojawili się posłowie Zjednoczonej Prawicy - Sebastian Kaleta i Dariusz Matecki.

"Uwaga!!! Atak na Krajową Radę Sądownictwa!!! Wysłali policję i silnorękich. Spodziewamy się, że nas pobiją. Dostaniemy od zdrajców po twarzy za wolną Polskę. To honor." - napisał Piotr Schab w mediach społecznościowych.

Prok. Anna Adamiak: Czynności nie dotyczą KRS

Prokurator Anna Adamiak, rzecznik prasowa prokuratora generalnego podkreśliła, że czynności przeprowadzone są w siedzibie biura zastępców rzecznika dyscyplinarnego, które znajduje się pod tym samym adresem co siedziba Krajowej Rady Sądownictwa.

- Czynności przeprowadzane przez prokuraturę nie mają nic wspólnego z działalnością Krajowej Rady Sądownictwa, jak również nie obejmują pomieszczeń zajmowanych przez KRS - wyjaśniła prok. Adamiak.

- Nieprawdą więc jest pojawiająca się w przestrzeni publicznej informacja, że działania prokuratury stanową naruszenie praw konstytucyjnego organu, jakim jest KRS, bo czynności tego organu nie dotyczą - dodała.

Kim jest sędzia Piotr Schab?

Sędzia Schab od czerwca 2018 roku pełni funkcję rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Z kolei od maja 2020 roku jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w którym wcześniej orzekał na podstawie delegacji. Prezesem Sądu Apelacyjnego został w 2022 roku.

Adam Bodnar 21 lutego odwołał Schaba z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Odwołanie sędziego poprzedziło jego zawieszenie, o którym 18 stycznia zadecydował minister sprawiedliwości. 

"Biorąc pod uwagę, że sędzia Piotr Schab wielokrotnie nadużył władzy - zarówno pełniąc funkcje administracyjne w wymiarze sprawiedliwości, jak i funkcję rzecznika dyscyplinarnego, minister sprawiedliwości uznał, że dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości zarówno jako generator efektu mrożącego wobec sędziów, jak i wobec realnej możliwości stosowania wobec nich tzw. miękkich środków represji o charakterze administracyjnym" - przekazało ministerstwo sprawiedliwości w komunikacie.

 - Nie zostałem odwołany z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie - zapewniał wówczas Schab. 

---

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Biejat w ''Graffiti'' o projekcie zmian składki zdrowotnej: Propozycje Petru są szkodliwe/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Więcej na ten temat

Zobacz także