Reklama

Ojciec 13-latki oburzony listą lektur. Ministerstwo zbada sprawę

- ​Jestem bardzo zainteresowany, kto z warszawskiego 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego chce z moją 13-letnią córką prowadzić takie rozmowy - pisze prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak i załącza listę lektur, w których opisano sceny seksu czy "opowieści o trójkącie miłosnym biseksualisty, homoseksualisty oraz heteroseksualnej kobiety". Interwencję zapowiedziało MEiN.

Lista lektur, o których pisze oburzony ojciec 13-latki, to zbiór pozycji, z którymi powinien zapoznać się kandydat do 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego przed rozmową wstępną. 

Obejmuje takie pozycje jak: "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood, "Krwawa komnata" (z tomu "Czarna Wenus") Angel Carter, "Kochankowie z Marony" Jarosława Iwaszkiewicza, "Orfeusz i Eurydyka" Czesława Miłosza, "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka, "Uczta" Platona czy "Najbrzydsza kobieta świata" Olgi Tokarczuk. 

Cezary Kaźmierczak stwierdził, że ani on ani jego żona "nie są obeznani w literaturze porno, więc lista nie wzbudziła żadnych naszych podejrzeń". Dlatego zapisali córkę na egzamin. Jednak przed udostępnieniem dziecku książek postanowili przeczytać "Krwawą komnatę".

Reklama

"Tuzin mężów wbijało na pal tuzin oblubienic"

"Wszystkie włosy stanęły jej dęba. Oto o czym m.in. chciał rozmawiać jakiś pedofil bądź zboczeniec z moją 13-latka! O jej 'wrażeniach, przemyśleniach i wnioskach dotyczących tej lektury'. Całe opowiadanie jest o seksie: 'mężczyzna w czarnej masce wolna ręką manipuluje przy k***sie, zakrzywionym w górę jak szabla, którą dzierży', 'Tuzin mężów wbijało na pal tuzin oblubienic', 'Położył mi władczo rękę na piersi' i 'kazał mi włożyć obrożę' bo 'ze swojego stroju zachowała' tylko ją, 'słyszałam jego ostry krzyk i bluźnierstwa w chwili orgazmu, krwawiłam'" - wymienia ojciec 13-latki.

Jak dodaje, również wokół tego "kręci się 'Opowieść Podręcznej'. 'Komendant obcuje wtedy z Podręczną leżącą na łonie żony', 'Została schwytana i postawiona przed możliwością wyboru między wysłaniem do Kolonii a prostytucją', 'Jezebel - ekskluzywny burdel dla wyższych funkcjonariuszy reżimu'" - cytuje Kaźmierczak.

Matura 2021 z języka polskiego. Lista lektur obowiązkowych

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił także uwagę na "Kochanków z Marony" Iwaszkiewicza. "To pasjonującą opowieść o trójkącie miłosnym biseksualisty, homoseksualisty oraz heteroseksulanej kobiety. Lektura wprost i jak najbardziej odpowiednia dla 13 letniej dziewczynki" - ironizował.

"Żądam od dyrekcji liceum wyjaśnień"

"Jestem bardzo zainteresowany, który to s*** chce w 21 SLO w Warszawie prowadzić tego typu rozmowy z dziećmi i jak to w ogóle jest możliwe i jak to jest możliwe, że organa państwa polskiego to tolerują. Nie zostawię tak tej sprawy - zapewnił. 

"Żądam od dyrekcji liceum wyjaśnień w tej bulwersującej sprawie. Jeśli to prawda i wymóg »przemyśleń« dla dzieci, to gdzie są granice »wolności artystycznej«? Z dziećmi wolno już wszystko - w taki sposób do sprawy odniósł się Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Na wpis Kaźmierczaka odpowiedziało także Ministerstwo Edukacji i Nauki. "Szanowny Panie, sprawa jest pilnie wyjaśniana. Minister Przemysław Czarnek zlecił Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty sprawdzenie tej kwestii w trybie nadzoru pedagogicznego. Dobro dziecka jest dla nas najważniejsze!" - zapewniono na Twitterze.


Interia/Polsatnews.pl

Reklama

Reklama

Reklama