Od 900 do 1800 zł dodatku mieszkaniowego. Kto zyska na nowym świadczeniu?
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Szykuje się nowy dodatek mieszkaniowy. Obejmie on pracowników służb mundurowych: policji, straży granicznej, straży pożarnej (PSP) oraz SOP. Od kiedy mundurowi mogą liczyć na zastrzyk gotówki i ile on wyniesie?

Nowy dodatek mieszkaniowy ma zrównać status służb mundurowych z żołnierzami zawodowymi, którzy już korzystają z tego przywileju.
Ile wyniesie dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych?
Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych wynosić będzie od 900 do 1800 zł. Zgodnie z zapowiedzią rządu, jego wysokość będzie zależała od miejsca służby. Funkcjonariusze zamieszkujący większe ośrodki miejskie dostaną więcej, ponieważ wynajem czy też kupno lokalu jest tam droższe.
Kwota dodatku mieszkaniowego nie będzie podlegała opodatkowaniu, a wypłaty rozpoczną się w lipcu 2025.
Na konferencji w tej sprawie minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że koszty utrzymania mieszkania były jednym z głównych powodów odejść z policji.
Na co można przeznaczyć dodatek mieszkaniowy?
Rząd podkreśla, że nowy dodatek funkcjonariusze będą mogli przeznaczyć na szeroko pojęte zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. W ten zakres wchodzi zarówno wynajmowanie lokalu, jak i spłata kredytu hipotecznego czy opłata czynszu.
Jak podkreśla Donald Tusk, umożliwi to większą elastyczność pracowników służb mundurowych na dynamicznym rynku mieszkaniowym i dostosuje do niego ich zarobki.
Jeden dodatek, różne formy
Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych będzie dostępny w różnych formach. Funkcjonariusze będą mogli wykorzystać go jako:
- świadczenie mieszkaniowe;
- przydział lokalu mieszkalnego;
- przydział kwatery tymczasowej;
- miejsce w internacie lub kwaterze internatowej.
Wybór formy wykorzystania pieniędzy można dostosować do wariantów dostępnych w danej jednostce.
Źródło: gov.pl