Reklama

Nowy rachunek za prąd cię zaskoczył? Ta opłata wzrosła od 1 stycznia

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój rachunek za prąd wzrósł, mamy dla ciebie odpowiedź. A przynajmniej jej część. Od 1 stycznia podwyższono opłatę kogeneracyjną. Sprawdź, jak wpłynie to na twoje rachunki w tym roku.

Rok 2023 może być ciężki pod względem rachunków za prąd dla niektórych gospodarstw domowych. W najnowszym rozliczeniu zaskoczyć może nas wzrost opłaty kogeneracyjnej.

Opłata kogeneracyjna - co to jest?

W 2019 roku została wprowadzona opłata kogeneracyjna. Ma ona na celu promować energię z bardziej ekologicznych źródeł. Opłata jest swego rodzaju premią dla dostawców za wprowadzanie ekologicznych rozwiązań. Jej wartość się zmienia zależnie od wysokości naszych rachunków za prąd. Jest wyrażana w zł/MWh.

Kogeneracja to rozwiązanie, które pozwala jednocześnie produkować energię cieplną i elektryczną przez elektrociepłownie. Przez to, że wymaga to tylko jednego procesu technologicznego, jest to ekologiczna i oszczędna forma produkcji energii. W praktyce polega to na tym, że podczas jednego procesu dostarcza się do naszych domów prąd w gniazdku i ciepłą wodę w kaloryferach. Eksperci szacują, że stosowanie tego procesu, może pozwolić na zaoszczędzenie nawet 40 procent, w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji prądu.

Reklama

Ile wynosi opłata kogeneracyjna w 2023 roku?

Dla końcowych odbiorców energii elektrycznej w 2023 stawka opłaty ma wynosić 4,96 zł/MWh. Tak mówi najnowszy projekt wprowadzony przez Ministra Klimatu i Środowiska. Stawka wzrosła od 2022 roku o 90 groszy.

Ministerstwo zapewniało, że podwyższenie stawki nie wpłynie na ogólne ceny prądu. W celu ochrony budżetu odbiorców energii elektrycznej zaplanowano kompensacje kosztów przez obniżenie wysokości opłat OZE. Miało to spowodować, że wysokość rachunków za prąd nie ulegnie podwyższeniu. Przez to w życie weszła decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, która obniżyła w 2023 stawkę opłaty OZE z 0,90 zł za MWh na zero.

Rachunki za prąd w 2023 roku. Ile zapłacimy za energię?

W projekcie ustawy dotyczącym ochrony odbiorców energii elektrycznej zaproponowano, aby ceny prądu w 2023 zostały na tym samym poziomie co w 2022 dla gospodarstw, które nie przekraczają limitu zużycia. Limit ten wynosi 2 MWh. W przypadku rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny limit ten wzrasta do 3 MWh. Natomiast gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z ulgi do 2,6 MWh rocznie.

Po przekroczeniu określonych limitów gospodarstwa będą rozliczane według stawek obowiązujących w 2023 roku lub cen zawartych w umowie z dostawcą prądu. 

Zobacz także:

Analitycy danych, księgowi, kierowcy. Oto zawody, które ominie kryzys

Polacy zmieniają dostawców prądu. Na co trzeba uważać?

Jak elektrownie wiatrowe już teraz obniżają nasze rachunki za prąd?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny prądu | rachunek za prąd | kogeneracja | ceny energii

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy