Reklama

Nowe prawo budowlane. Jaki dom będzie można wybudować bez pozwolenia?

Nowe prawo budowlane z założenia ma zmniejszyć biurokracje. Sprawdziliśmy, jakie zmiany w zakresie pozwoleń na budowę zajdą w 2023 roku i kiedy wejdą w życie.

Obecnie rząd pracuje nad kolejną zmianą ustawy o prawie budowlanym, której celem jest między innymi ułatwienie pracy instytucjom nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej. Od początku 2022 roku możliwa jest już budowa domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia i nadzoru kierownika budowy. Dane GUS pokazują, że w 2022 roku zgłoszono do budowy 1058 takich domów w całej Polsce. Natomiast wydano dużo więcej, bo ponad 80 tysięcy, pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych o powierzchni większej niż 70 metrów kwadratowych.

Reklama

Nowe prawo w 2023: Budowa domu bez pozwolenia na budowę

W efekcie planowanej nowelizacji od tego roku ma całkowicie zniknąć konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Budowa domu według przepisów, które mają wejść w życie w 2023 roku, przewiduje jedynie zgłoszenie budowy na podstawie przygotowanego projektu z kierownikiem budowy i uproszczoną procedura odbioru. Ma to przyspieszyć cały proces inwestycyjno-budowlany.

Pozwolenie na budowę nie będzie wymagane, kiedy:

  • planowane jest zbudowanie domu jednorodzinnego
  • budynek ma mieć maksymalnie dwie kondygnacje
  • budynek powstanie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Dlatego też z uproszczonych procedur nie będą mogli skorzystać deweloperzy.

Bez pozwolenia na budowę, ale z kierownikiem

Według nowego prawa inwestor, który będzie planował budowę, zamiast uzyskania pozwolenia na nią, dokona tylko zgłoszenia z projektem budowlanym. Jeśli będziemy planowali wybudować dom o powierzchni większej niż 70 metrów kwadratowych, to będzie obowiązywało:

  • zatrudnienie kierownika budowy
  • prowadzenie dziennika budowy.

Przy budowie domu do 70 metrów kwadratowych kierownik budowy nie jest wymagany

Budowa domu w 2023: Wystarczy zawiadomienie o zakończeniu budowy

Uproszczona zostanie także kwestia dotycząca odbioru budynku. Do jego uzyskania będzie potrzebne tylko zawiadomienie o zakończeniu budowy przez inwestora. Rząd zapowiada, że całkowicie dobrowolne będzie uzyskanie zgody na użytkowanie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy użytkowanie ma się rozpocząć przed zakończeniem robót budowlanych.

Budowa domu bez pozwolenia ma być także ułatwiona dzięki Bazie Projektów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Organy nadzoru budowlanego będą miały dostęp do projektów budowlanych w formie elektronicznej. Aktualnie znajdują się tam projekty budynków do 70 metrów kwadratowych. Baza większych budowli pojawi się w tym roku.

Kiedy nowe przepisy prawa budowlanego wejdą w życie?

Pracę nad zmianą prawa budowlanego są w toku, dlatego na razie nie wiadomo, od kiedy będzie możliwa budowa domu bez pozwolenia. Jeśli projekt zostanie przyjęty przez parlament, musi zostać jeszcze podpisany przez prezydenta. Rząd szacuje, że budowa domu bez pozwolenia może wejść w życie wiosną tego roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dom | pozwolenie na budowę | prawo budowlane

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy