Reklama

Możesz stracić 500 złotych. Masz czas tylko do 31 marca, by tego uniknąć

Bon turystyczny to dofinansowanie stworzone przez rząd, które ma na celu wsparcie turystyki w Polsce i rodzinnych budżetów po pandemii COVID-19. Jego wartość to 500 złotych na jedno dziecko. Do kiedy i gdzie można wykorzystać polski bon turystyczny?

Bon turystyczny — do kiedy trzeba wykorzystać?

Program Polski Bon Turystyczny będzie aktywny jedynie do 31 marca 2023 roku. Oznacza to, że zbliżający się weekend będzie ostatnim do wykorzystania pieniędzy. W pierwszym założeniu programu miał on funkcjonować jedynie do 31 marca 2022, jednak rząd dwukrotnie decydował się na jego przedłużenie — najpierw do 30 września 2022, a następnie do 31 marca 2023.

Jak zapewnia wiceminister Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Sportu i Turystyki resort "nie przewiduje przedłużenia korzystania z bonu turystycznego". Możliwe jest jednak zapłacenie za pobyt, który będzie miał miejsce później, np. w wakacje.

Reklama

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny można wykorzystać na płatności za usługi hotelarskie bądź imprezy turystyczne. Aktualną listę podmiotów, w których można zrealizować bon, znajdziesz na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Wykorzystanie bonu turystycznego nie ogranicza się jedynie do wyjazdów i płatności w hotelach. Równie dobrze z tych środków można sfinansować wyjazd na kolonie czy obóz dla dziecka. 500 złotych z bonu turystycznego można również przeznaczyć na takie imprezy jak zwiedzanie muzeum czy galerii, bądź wyjazd bez noclegu. W takiej sytuacji ważne jest, by organizator posiadał w swojej ofercie co najmniej dwie usługi.

Ile osób nie skorzystało z bonu turystycznego?

Polska Organizacja Turystyczna podała informacje dotyczące wykorzystania bonu turystycznego za okres od jego uruchomienia (lipiec 2020) do końca ubiegłego roku (grudzień 2022). Z danych wynika, że zostało zrealizowanych ponad 3,5 miliona bonów na całkowitą kwotę prawie trzech miliardów złotych.

W połowie marca na koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiła się informacja z przypomnieniem o możliwości wykorzystania bonu turystycznego. Wynika z niej również, że wciąż 566 tysięcy bonów nie zostało aktywowanych i wykorzystanych.

Dla kogo jest bon turystyczny? Kto może liczyć na 500, a kto na 1000 złotych?

Bon turystyczny na dziecko otrzymał każdy rodzic lub opiekun prawny dziecka poniżej 18. roku życia. Jakie warunki trzeba spełniać, by bon w wysokości 500 złotych został przyznany?

  • w dniu 18 lipca 2020 roku otrzymywać świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy,
  • między 19 lipca 2020 a 31 grudnia 2021 nabyć prawo do świadczenia.

Na każde dziecko poniżej 18. roku życia przysługuje jeden bon turystyczny.

Dodatkowo rządzący przewidzieli wyższą kwotę wsparcia finansowego dla dzieci z niepełnosprawnością. W takim przypadku na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawi się dodatkowy bon. W sumie dzieci z niepełnosprawnością otrzymają bon turystyczny w wysokości 1000 złotych.

Zobacz także:

Rewolucja w umowach o pracę. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Aż 35 dni wolnych od pracy. Te osoby skorzystają z dodatkowego urlopu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy