Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Minister: Polsce udało się zrealizować "mission impossible"

Polsce udało się zrealizować "mission impossible" w negocjacjach nad perspektywą finansową do r. 2020 - ocenił minister ds. europejskich Piotr Serafin, przedstawiając w Sejmie informację o udziale Polski w pracach UE w I połowie 2013 r. podczas prezydencji irlandzkiej.

Minister Piotr Serafin
Minister Piotr Serafin/RMF

Serafin przyznał, że w pierwszych miesiącach br. kryzys gospodarczy pozostawał głównym wyzwaniem, przed którym stała UE. Dopiero w drugim kwartale pojawiły się po raz pierwszy od 2 lat tendencje wzrostowe w strefie euro - zaznaczył.       "Główną osią sporu w Europie pozostawało napięcie między dwoma wizjami walki z kryzysem gospodarczym. Z jednej strony program cięć wydatków i ograniczania długów, ale w trakcie prezydencji irlandzkiej wzrastało znaczenie narzędzi, które mogłyby pobudzać wzrost gospodarczy, nawet jeśli miałoby to oznaczać przejściowo wyższe deficyty budżetowe" - powiedział Serafin. Przejawem tej strategii - mówił - jest wdrażany w ostatnich miesiącach pakt na rzecz wzrostu, realizowany m.in. poprzez zwiększenie akcji kredytowej Europejskiego Banku Centralnego. W kontekście sytuacji politycznej najistotniejszym wydarzeniem ostatnich miesięcy Serafin nazwał decyzję brytyjskiego premiera Davida Camerona o referendum, którego efektem może być wyjście Wielkiej Brytanii z UE.            


Minister ds. europejskich ocenił, że w roku 2013 Polska zdołała wzmocnić swoją pozycję w UE, a naszym atutem pozostaje status kraju, który jako jedyny przeszedł kryzys bez recesji. Polskim atutem jest również stabilność polityczna wobec destabilizacji i częstych zmian rządów w wielu krajach członkowskich - zaznaczył Serafin.           


MSZ ocenia, że ostatnie miesiące były najlepszym czasem w historii naszej obecności w UE pod kątem zdolności do budowania i utrzymywania koalicji, dzięki których mogliśmy realizować "cele narodowe". Jak mówił Serafin, cele polskiej polityki europejskiej w pierwszych miesiącach br. wyznaczały przede wszystkim zabiegi o zakończenie negocjacji budżetowych.           


"Chodziło nam o budżet europejski, który da impuls do rozwoju polskiej gospodarki. Zadanie, które mogło się wydawać +mission impossible+ - zapewnić w ciętym do kości budżecie więcej środków dla Polski i większą elastyczność w ich wydatkowaniu - zostało zrealizowane" - powiedział Serafin. Jego zdaniem, obok współpracy z instytucjami wspólnotowymi kluczem do sukcesu była budowa koalicji krajów-przyjaciół polityki spójności obejmującej 15 państw członkowskich.           


MSZ podkreśla również, że Grupa Wyszehradzka pod polskim kierownictwem wyrosła na najbardziej prężną regionalną organizację w UE, a w ostatnim czasie odegrała istotną rolę m.in. w kontekście negocjacji budżetowych.           


"Obok budżetu drugim istotnym projektem uzgadnianym obecnie w UE jest przebudowa unii gospodarczej i walutowej. Dla utrzymania jedności i solidarności europejskiej potrzebujemy unii gospodarczej i walutowej, która byłaby odporna na kryzysy w przyszłości" - powiedział Serafin.  Przypomniał, że w ostatnim czasie prace koncentrowały się na budowie unii bankowej, a zrealizowanym przez Polskę celem było m.in. uzyskanie prawa do udziału w nowych władzach nadzoru bankowego dla krajów poza strefy euro.          


"Odrzucaliśmy i będziemy odrzucać w przyszłości pomysły blokowania działań naprawczych w strefie euro. Odrzucamy też pomysły samoizolacji w UE. W interesie Polski jest uczestnictwo w naprawie unii gospodarczej i walutowej - co więcej, Polska ma w tym procesie do odegrania ważną rolę jako jedyny kraj, który wybronił się przed recesją" - oświadczył Serafin.           


"W trakcie prezydencji irlandzkiej zabiegaliśmy też o to, aby Europa nie zapomniała o roli, jaką ma do odegrania w swoim sąsiedztwie. Perspektywa członkostwa dla Serbii z jednej strony, stowarzyszenia dla Kosowa z drugiej były katalizatorem porozumienia o normalizacji stosunków między nimi" - mówił Serafin.            


Jak przypomniał, Polska kontynuowała za prezydencji irlandzkiej prace na rzecz powodzenia Partnerstwa Wschodniego, a Mołdawia, Gruzja i Armenia zakończyły w ostatnich miesiącach negocjacje umów stowarzyszeniowych oraz umów o pogłębionej strefie wolnego handlu. "Dla powodzenia szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie zasadnicze znaczenie będzie miało doprowadzenie do podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina wraz z jej częścią handlową. Polska postrzega podpisanie tej umowy przez pryzmat korzyści, zarówno dla gospodarki Ukrainy jak i dla gospodarki UE" - oświadczył minister ds. europejskich.

PAP

Zobacz także