Marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Francji

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

"Zgodziliśmy się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że Polska i Francja, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu" - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Francji.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz prezydent Francji Emmanuel Macron
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz prezydent Francji Emmanuel MacronMateusz MarekPAP

Marszałek Senatu podkreślił, że odbył z prezydentem Francji krótką, ale niezwykle owocną rozmowę.

"Zgodziliśmy się, że Polska i Francja - które łączą wieloletnie więzy historyczne, jak również aktualne więzy ekonomiczne, polityczne i społeczne - są jednymi z fundamentów ładu europejskiego, każdy oczywiście na swoją miarę" - zaznaczył.

"Pan prezydent Macron podkreślił, że rozmowy, które dzisiaj prowadził, ma nadzieję przyczynią się do nowego otwarcia relacji polsko-francuskich na polu przedsiębiorczości, na polu wymiany naukowej, na polu społecznym, jak również na polu przestrzegania praworządności, ponieważ w tej materii Polska jako pełnoprawny członek UE musi stać na straży praworządności, tak jak wszystkie inne kraje, będące członkami tej wspólnoty" - powiedział Grodzki.

"Zgodziliśmy się, że i Francja i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu" - mówił marszałek Senatu.

Grodzki zaznaczył, że wizyta Macrona była dla Senatu wielkim wydarzeniem, szczególnie, że po raz pierwszy odwiedził on Polskę jako prezydent Francji. "Dlatego czujemy się zaszczyceni i zadeklarowaliśmy, że jako Senat może na nas liczyć i że zrobimy wszystko, aby relacje polsko-francuskie były tak dobre, albo i lepsze, niż były do tej pory" - oświadczył marszałek Senatu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytą w Polsce.

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, następnie Macron spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiał także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Wieczorem prezydent Francji spotka się ze społecznością francuską oraz polskimi intelektualistami i środowiskami kulturalnymi.

Marszałkowie Sejmu i Senatu spotkali się z prezydentem Francji

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkali się w poniedziałek z przebywającym z dwudniową wizytą w Polsce prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Marszałek Senatu podkreślił, że odbył z prezydentem Francji krótką, ale niezwykle owocną rozmowę. "Zgodziliśmy się, że Polska i Francja - które łączą wieloletnie więzy historyczne, jak również aktualne więzy ekonomiczne, polityczne i społeczne - są jednymi z fundamentów ładu europejskiego, każdy oczywiście na swoją miarę" - zaznaczył.LUDOVIC MARIN/AFPEast News
Grodzki zaznaczył, że wizyta Macrona była dla Senatu wielkim wydarzeniem, szczególnie, że po raz pierwszy odwiedził on Polskę jako prezydent Francji. "Dlatego czujemy się zaszczyceni i zadeklarowaliśmy, że jako Senat może na nas liczyć i że zrobimy wszystko, aby relacje polsko-francuskie były tak dobre, albo i lepsze, niż były do tej pory" - oświadczył marszałek Senatu.LUDOVIC MARIN/AFPEast News
We wtorek, drugiego dnia wizyty, prezydent Francji uda się do Krakowa, gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu oraz wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat historycznych i obecnych relacji polsko-francuskich, a także swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej.Piotr NowakPAP
- Jest dużo inicjatyw, które możemy podejmować wspólnie. Dyplomacja parlamentarna może pomóc w wielu projektach. Jestem pewna, że zarówno parlamentarzyści z Polski jak i Francji mogą z sukcesami współpracować na różnych polach - mówiła marszałek Witek. Wojciech OlkuśnikPAP
Głównymi tematami spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prezydentem Francji była z kolei współpraca parlamentarna na linii Warszawa - Paryż oraz wzmocnienie kooperacji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Wojciech OlkuśnikPAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na