Reklama

Reklama

List intencyjny ws. elektrowni jądrowej. Komentarz prezesów Solorza i Woźnego

- Bardzo cieszymy się z tego, że możemy być tutaj dzisiaj i że mogliśmy podpisać porozumienie. To porozumienie to idealna trójca - sprawdzony dostawca bezpiecznych technologii jądrowych, największa polska spółka energetyczna PGE i największa prywatna spółka energetyczna w Polsce ZE PAK - powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK po podpisaniu listu intencyjnego ws. elektrowni. - Chciałbym nam wszystkim życzyć przy tym projekcie wszystkiego najlepszego - oświadczył Zygmunt Solorz, przewodniczący Rady Nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK.

Uroczystość miała miejsce w Seulu w poniedziałek rano czasu polskiego.

- Bardzo cieszymy się z tego, że możemy być tutaj dzisiaj i że mogliśmy podpisać porozumienie. To porozumienie to idealna trójca - sprawdzony dostawca bezpiecznych technologii jądrowych, największa polska spółka energetyczna PGE i największa prywatna spółka energetyczna w Polsce ZE PAK - powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Dodał, że to nie tylko ważne wydarzenie dla akcjonariuszy tych spółek, ale dla całej Polski. - Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że możemy już od dzisiaj rozpocząć współpracę po to, żeby na lokalizacji Pątnów powstała elektrownia atomowa - podkreślił Woźny.

Reklama

- Chciałbym nam wszystkim życzyć przy tym projekcie wszystkiego najlepszego - powiedział Zygmunt Solorz, przewodniczący Rady Nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK.

Rozwój elektrowni jądrowej w Pątnowie. List intencyjny ZE PAK, PGE i KHNP

W poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły w Seulu zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy między ministerstwami.

Prezesi trzech spółek obu krajów, polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, państwowej spółki energetycznej PGE i KHNP podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

Polski Wiceminister i Minister Aktywów Państwowych oraz Minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożyć wszelkich starań mających na celu wsparcie dla projektu energetyki jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnić współpracę w zakresie niezbędnej wymiany informacji.

Intencją Stron jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów by dostarczyć Polakom tanią i czystą energię. Projekt ma wesprzeć niezależność i stabilność polskiego systemu energetycznego - ma być po prostu stabilnym źródłem taniej i czystej energii. Projekt docelowo powinien zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w Polsce, ale przede wszystkim przez następne 60 lat dostarczać polskim gospodarstwom domowym tanią i czystą energię w stabilnej cenie. Potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r."

Wiceprezes KHNP: Możemy zbudować elektrownię atomową w ciągu 10 lat

ZE PAK i PGE zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie - elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah, Elektrownia składa się z 4 bloków po 1400 MW mocy każdy, co oznacza 5600 MW taniej, czystej i stabilnej energii zapewniającej ponad ¼ zapotrzebowania ZEA na energię elektryczną.

Strony zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400. W szczególności strony zamierzają wykonać wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracują szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu, jak również stworzą wariantowy harmonogram realizacji projektu wraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu. Strony zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów do końca 2022 r.

Więcej o liście intencyjnym przeczytasz tutaj.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy