Kontrowersyjny opis w podręczniku do Historii i Teraźniejszości

Michał Michalak

Oprac.: Michał Michalak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3
Udostępnij

"Dzieci rozpięły mi rozporek i zaczęły mnie głaskać" - między innymi taki cytat znalazł się w podręczniku do nowego przedmiotu, Historii i Teraźniejszości, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Chciał w ten sposób skrytykować "ideologiczne szaleństwa lat 60.". Książka jest obecnie na etapie opiniowania.

Prof. Wojciech Roszkowski chce przestrzec uczniów przed "ideologicznymi szaleństwami"
Prof. Wojciech Roszkowski chce przestrzec uczniów przed "ideologicznymi szaleństwami"Michał WoźniakEast News

O kontrowersyjnym fragmencie podręcznika do Historii i Teraźniejszości informuje "Rzeczpospolita".

Kontrowersyjny opis znalazł się w rozdziale zatytułowanym "Rewolucja społeczna w zachodniej Europie". Prof. Wojciech Roszkowski pisze w nim m.in. o "ideologicznych szaleństwach lat 60.". Dla zobrazowania tego zjawiska przytacza wspomnienia Niemca Daniela Cohna-Bendita - jednego z przywódców ruchów studenckich z 1968 roku.

Psycholog dziecięcy o cytacie: "Za to grozi kara"

W cytacie jest mowa o "flircie z dziećmi". "Te małe pięcioletnie dziewczynki już wiedziały, jak mnie podrywać. Kilka razy zdarzyło się, że dzieci rozpięły mi rozporek i zaczęły mnie głaskać. Ich żądania były dla mnie kłopotliwe. Jednak często mimo wszystko i ja je głaskałem" - to słowa, z którymi mają zapoznać się uczniowie pierwszej klasy szkół średnich. Eksperci, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", krytykują wybór cytatu.

Za werbalnie obsceniczne uznała te opisy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca. Według niej "za jej rozpowszechnianie grozi kara i powinny posypać się pozwy".

Czarnek: Ocena merytoryczna absolutnie pozytywna

Tymczasem podręcznik prof. Roszkowskiego zachwalał ostatnio minister edukacji Przemysław Czarnek.

- Jest na końcowym etapie procedury dopuszczenia do używania go jako podręcznika oficjalnego. Zostaje tylko ocena językowa. Ocena merytoryczna - mogę to już powiedzieć - jest absolutnie pozytywna. Jestem przekonany, że będzie to znakomity podręcznik, z którego będą się uczyć najnowszej historii nowe, młode pokolenia Polaków - mówił Czarnek.

Historia i Teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od roku szkolnego 2022/2023, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sadzik: Chcemy pomagać konkretnie
      Sadzik: Chcemy pomagać konkretnieRMF FMRMF
      Przejdź na