Reklama

Reklama

Koniec zakazu przebywania przy granicy z Białorusią. Jest decyzja szefa MSWiA

"1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach" - napisał na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

"1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej" - przekazał szef MSWiA. 

Rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania obowiązuje do 30 czerwca. Do tego czasu - zgodnie z harmonogramem - ma zostać wybudowana zapora fizyczna na granicy polsko-białoruskiej.

Budowa bariery, która stanie na 186 kilometrach granicy Polski z Białorusią, ruszyła 25 stycznia. Do tej pory wykonano ponad 130 kilometrów zapory fizycznej. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała we wtorek, że odbiory pierwszych odcinków już się rozpoczęły.

Reklama

Zakaz w zamian stanu wyjątkowego

Od 2 marca do 30 czerwca 2022 r. obowiązywało rozporządzenie MSWiA ws. czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.

Było to przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Decyzje rządu były pokłosiem wzrostu nielegalnej imigracji z terenu Białorusi. proces był stymulowany przez władze w Mińsku i miał na celu destabilizację krajów zachodnich.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy