Kolejne ofiary czadu. RCB przypomina zasady bezpieczeństwa
Kolejne dwie osoby zmarły w piątek w Polsce w wyniku zatrucia czadem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zasadach mogących pomóc nam uchronić się przed zabójczym tlenkiem węgla.
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Czad może być również produktem spalania gazu ziemnego. Jest gazem bardzo niebezpiecznym, ponieważ niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16 proc. objętościowego CO powoduje zgon po dwóch godzinach.
Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w sobotę o kolejnych dwóch ofiarach. Przypomniało również o zasadach bezpieczeństwa oraz zainstalowaniu czujki czadu.