II edycja Nagrody Przewroty od Centrum Nauki Kopernik

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3
Udostępnij

Ruszył nabór do II edycji Nagrody Przewroty dla nowatorskich inicjatyw edukacyjnych. Zgłoszenia można przesyłać do 2 marca.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik w WarszawieAdam StępieńAgencja Wyborcza

Nagroda została ustanowiona przez Centrum Nauki Kopernik w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Nawiązuje do odkrycia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło nie tylko do przewrotu w astronomii, ale też zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek. Postulowany ponad 100 lat temu przewrót w edukacji, zgodnie z którym "dziecko staje się Słońcem, wokół którego krążyć mają poczynania wychowawcze", nie dokonał się do dziś. Pomimo tego powstaje wiele innowacyjnych inicjatyw edukacyjnych, będących początkiem zmiany. O niektórych jest głośno, inne wdrażane są kameralnie. Warto je poznawać i doceniać, by stawały się inspiracją dla innych i wzmocniły dyskusję o kształcie edukacji, wykorzystywaniu szans oraz wyzwaniach przyszłości.

Poszukiwani są twórcy i twórczynie małych i wielkich przewrotów w edukacji, prowadzonych w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym, dla dzieci i dla dorosłych, lokalnie i szerzej, dotyczących różnorodnych zagadnień i przyjmujących dowolne formy. Mogą się zgłaszać zarówno zespoły, jak i osoby indywidualne, pracujące na uczelniach, w szkołach, fundacjach, stowarzyszeniach, start-upach, samorządach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę. - Bardzo nam zależy na tym, aby wyróżnione inicjatywy dało się wdrażać w nowych miejscach, nowych środowiskach" - tłumaczy Katarzyna Młynek, przewodnicząca kapituły wewnętrznej Nagrody Przewroty, dyrektorka ds. edukacji i komunikacji naukowej Kopernika. "Widzimy wielkie zaangażowanie oraz ogrom pracy, jaki wkłada cała rzesza ludzi w zmianę edukacji w Polsce: w zeszłym roku otrzymaliśmy 366 zgłoszeń - dodaje.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: - lokalnej, obejmującej inicjatywy skierowane do lokalnych społeczności (np. uczniów i uczennic konkretnej szkoły, mieszkańców osiedla, dzielnicy, wsi, miasta), - ogólnopolskiej, obejmującej inicjatywy o zasięgu ponadlokalnym.

Zwycięskie inicjatywy poznamy 23 maja, podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik. Wybierze je kapituła honorowa Nagrody, składająca się z osób ze świata nauki, edukacji, biznesu, sztuki i życia publicznego. Przewodniczy jej Robert Firmhofer - dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik. Autorzy i autorki zwycięskich inicjatyw otrzymają wyjątkową statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 20 000 złotych.

Aby zgłosić się do Nagrody, należy wypełnić formularz na stronie: przewroty.kopernik.org.pl.

W pierwszej edycji nagrodzono Instytut Dobrej Śmierci (kategoria ogólnopolska) oraz Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim (kategoria lokalna).

Ruszył nabór do II edycji Nagrody Przewrotymateriały prasowe

---

Partner Główny Nagrody Przewroty: KGHM Polska Miedź

Partner: BASF

Patroni medialni: Polsat News, Interia, Tygodnik Powszechny, Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Czwórka, Strefa Edukacji, Nasze Miasto

Patronat honorowy nad Nagrodą Przewroty objęła Minister Edukacji.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
1
Super
relevant
1
Hahaha
haha
0
Szok
shock
1
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na