Gwałtowne burze w całej Polsce. Podtopienia, grad, zalane ulice
Woda stoi już na podwórkach, zalewa garaże i ulice - gwałtowne burze dotarły w niedzielę nad Polskę. Meteorolodzy przestrzegają przed gradobiciem i ulewami, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało najnowsze ostrzeżenia. Mieszkańcy których województw muszą zachować szczególną ostrożność i jak wygląda aktualna sytuacja burzowa w Polsce?

Gwałtowne burze w niedzielę nawiedzą większość polskich miast. W wielu z nich już teraz mieszkańcy chronią się przed gradem i silnymi opadami deszczu. Na nagraniach widać, jak wartki potok wody spływa po ulicach wielu miejscowości, a kierowcy starają się w porę wrócić do swoich domów.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nowe ostrzeżenia. "Pamiętajcie, burza to niebezpieczne zjawisko" - przypomina RCB w komunikacie.
"Obecnie najsilniej pada w rejonie Warszawy, Płocka, Gostynina czy Sieradza i Wielunia. To dopiero początek, burz i opadów będzie więcej. Dziś zagrożeniem nadal są zalania i podtopienia" - ostrzega "Sieć Obserwatorów Burz".
Pierwsze podtopienia w Wielkopolsce
We Wrześni w województwie wielkopolskim wystąpiły silne opady deszczu, które - jak wskazuje "Sieć Obserwatorów Burz" - mogą powodować punktowe szkody.
Lokalny portal "wrzesnia.info.pl" przekazał z kolei informacje o pierwszych podtopieniach. "Na Słowackiego zalało garaże i piwnice" - alarmują, do wpisu dołączając zdjęcia przesłane przez czytelnika.
Gradobicie w wielu polskich miastach
Gradobicie już na początku weekendu pojawiło się w województwie zachodniopomorskim. "Dzisiejsze gradobicie w Stargardzie" - poinformowali w sobotę po południu Lubuscy Łowcy Burz. Na zdjęciu widać białe dachy i parapety. Grad uderza w zaparkowane samochody.
W minionym tygodniu "biało jak zimą" było też Borach Tucholskim (kujawsko-pomorskie). Na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu kierowca samochodu "przedziera się" przez spadające z nieba bryłki lodu.
"Woda stoi już na podwórkach"
Jak donosi "Sieć Obserwatorów Burz" w niedzielę po południu woda stoi już miejscami na podwórkach i nie wchłania się w glebę.
Pierwsze burze dotarły w niedzielę wczesnym popołudniem także do Warszawy. Nie ma na razie informacji o nadzwyczajnych utrudnieniach w stolicy.
IMGW: Możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega jednak przed gwałtownym wzrostem poziomu wody.

"W obszarach występowania opadów burzowych, na rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody, możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych" - ostrzega IMGW Meteo.
Eksperci przestrzegają także przed burzami, które mogą wystąpić na "znacznym obszarze kraju".
"Największa szansa na rozwój burz z intensywniejszymi zjawiskami dotyczyć będzie obszaru od Warmii po Podkarpacie. Burze tworzyć się będą głównie w godzinach popołudniowych będą to rozproszone komórki lub słabo zorganizowane klastry" - czytamy w komunikacie.