Grypa wciąż niebezpieczna. Podano dane epidemiologiczne za kwiecień
510 813 - tyle przypadków i podejrzeń grypy zanotowano w Polsce w ciągu całego kwietnia. Jak wynika z meldunków epidemiologicznych, 2460 trafiły z tego powodu do szpitala, a cztery osoby zmarły. Eksperci podkreślają, aby nie lekceważyć choroby, ponieważ powikłania pogrypowe mogą mieć bardzo poważne skutki.

Szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle między styczniem a marcem. W marcu zanotowano w Polsce 852 671 przypadków grypy i jej podejrzeń, w lutym - 738 504, a w styczniu - 980 959.
Grypa: Opublikowano dane epidemiologiczne za kwiecień. Jakie są objawy grypy?
Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus, który atakuje drogi oddechowe. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi od jednego do czterech dni.
Objawy grypy są podobne do wielu innych chorób infekcyjnych - to m.in. gorączka, kaszel, ból gardła, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe. Grypa może też przebiegać z lekkimi objawami lub bez nich.
Jakie są powikłania po grypie? Dostępne są szczepienia
Eksperci z portalu szczepienie.pzh.gov.pl wskazują, że choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około siedmiu dni.
Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad dwa tygodnie. Powikłania pogrypowe, do których może dojść, to m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych i powikłania neurologiczne.
Dostępne są szczepienia przeciw grypie.