Gratis w rachunku za prąd. Komu przysługuje premia?
9 września 2023 r. została podpisana nowelizacja rozporządzenia taryfowego. Według niej sprzedawcy energii elektrycznej mają udzielić jednorazowego upustu cenowego swoim odbiorcom. Premia będzie przyznawana na podstawie konkretnych aktywności podejmowanych przez kupujących. Co trzeba zrobić, żeby dostać gratis w rachunku za prąd i ile on wyniesie? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Ze strony internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska możemy się dowiedzieć o tym, że wprowadzono zmiany do rozporządzenia w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Modyfikacje mają przynieść nowe korzyści dla odbiorców prądu. Wprowadzone zostały także nowe obowiązki dla sprzedawców.
Nowy sposób rozliczeń za prąd - będą premie
MKiŚ poinformowało, że sprzedawcy prądu mają obowiązek wprowadzić nowy sposób rozliczeń z odbiorcami energii w gospodarstwach domowych. Będzie on polegał na premiowaniu konkretnych zachowań i aktywności podejmowanych przez kupujących.
Premia na prąd będzie przekazywana m.in. na podstawie:
- oszczędzania energii elektrycznej;
- wyrażania zgody na przesyłanie informacji marketingowych;
- wybierania faktur VAT w formie elektronicznej;
- bycia prosumentem.
Gratis w rachunku za prąd - ile wyniesie?
Premia za prąd dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wyniesie równowartość jednego przeciętnego rachunku miesięcznego. Obniżka będzie zastosowana w rocznym rozliczeniu za energię.
Każdy sprzedawca musi poinformować odbiorców o zachodzących zmianach w rozliczeniu. Ma w obowiązku także przekazać jak wysoka będzie premia za prąd i kiedy zostanie przekazana.
Dzięki temu zwiększona zostanie przejrzystość rynku energii elektrycznej. Dodatkowo MKiŚ wskazuje na wzmocnienie praw odbiorców.
Nowela rozporządzenia a OZE
Zmiany w rozporządzeniu to nie tylko wsparcie dla gospodarstw domowych, ale też operatorów systemu elektroenergetycznego. Efektem działań będzie ułatwienie zarządzania bilansem mocy w systemie.
Odbiorcy zostaną zwolnieni z wnoszenia opłat za przekroczenie umownego poboru energii biernej i mocy, jeśli wynikają one z polecenia operatora lub usług wykonywanych na ich rzecz. Celem zmian jest zachęcenie użytkowników do bardziej świadomego zużywania prądu.
Odbiorcy mają w ten sposób aktywnie uczestniczyć w wykorzystywaniu nadmiaru energii elektrycznej. Ma to znaczący wpływ na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Zobacz również: