Reklama

Reklama

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Powstała interaktywna mapa

Grupa miłośników zwierząt stworzyła na swoim blogu interaktywną mapę kleszczy. Może być ona uzupełniana również przez użytkowników. Oto regiony Polski, w których natkniemy się na największe skupiska tych niewielkich pajęczaków.

Wiosna i lato to pory roku, podczas których spędzamy najwięcej czasu na łonie natury. Beztroski wypoczynek zakłócają kleszcze, których ukąszenia są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt. Kontakt z tym niewielkim pajęczakiem może skutkować licznym chorobami, na czele z boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu i babeszjozą

Mapa kleszczy

Grupa miłośników zwierząt stworzyła interaktywną mapę kleszczy aktualizowaną w czasie rzeczywistym. Użytkownicy mogą dodawać miejsca, w których natknęli się na te pajęczaki.

"Miejsca niebezpieczne pokazane są dokładnie tam, gdzie wskazała go osoba dodająca, natomiast punkty kleszczy wyświetlane są w postaci zanonimizowanej, tzn. rzeczywiste miejsce znalezienia znajduje się w promieniu ok. 100 metrów" - piszą autorzy projektu na blogu Ciemna Strona Wiosny

Reklama

Mapa Kleszczy

Czytaj też: Mężczyzna zmarł po ugryzieniu przez kleszcza. Winny tajemniczy wirus Powassan

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Internauci raportują, że największe skupiska kleszczy znajdują się w województwach łódzkim, mazowieckim, śląskim i małopolskim. Mieszkańcy tych regionów kraju powinni zachować ostrożność. Kleszcze najczęściej żerują w godzinach porannych oraz wieczornych. Można je spotkać w wysokich trawach i liściach. 

Po powrocie do domu należy sprawdzić zarówno siebie, jak i zwierzęta. Kleszcze szczególnie upodobały sobie okolice karku, pachwin i kolan.

Czytaj też: Mało znany skutek ugryzienia przez kleszcza. Czym jest zespół alfa-gal?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy