Reklama

Reklama

Duda: Mamy wiele niepokojących sygnałów. Myślę przede wszystkim o Ukrainie

Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu nowej formuły konfliktu jakim są ataki hybrydowe - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. W skład Rady weszli przedstawiciele służb mundurowych, osoby doświadczone w służbie w armii oraz przedstawiciele świata nauki.

Duda: Powstała nowa formuła konfliktu

Prezydent podziękował za gotowość do tego, aby wspomóc funkcjonowania głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych, a także przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej.

 - Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dzisiaj łatwa i to w wielu aspektach - podkreślał Duda. - Ostatnie dziesięciolecia, powiedzmy ostatnie dwa dziesięciolecia, postawiły nas w obliczu zupełnie nowej formuły konfliktu, jakimi są konflikty i ataki o charakterze hybrydowym - mówił.

Reklama

 - Nie stosowano tego wcześniej, a z całą pewnością nie na taką skalę - dodał.

Prezydent dodał też, że obecnie mamy do czynienia z potężnym rozwojem technik cyfrowych, a więc także nowym rodzajem bezpieczeństwa, jakim jest cyberbezpieczeństwo.

Prezydent o zagrożeniach dla Polski

Duda stwierdził  także, mówiąc o sytuacji na granicy białorusko-polskiej, że "czas jest bardzo trudny".

- Ale mamy cały szereg różnego rodzaju niepokojących sygnałów właśnie przede wszystkim ze strony wschodniej dotyczących nie tylko nas bezpośrednio, ale także naszych sąsiadów. Myślę tu przede wszystkim o Ukrainie - dodał.

- Mamy oczywiste kwestie związane z tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Ale mamy także problemy energetyczne, które są generalnie kwestiami nawet nie tyle naszymi, nie tyle europejskimi, co kwestiami światowymi, choćby polityki klimatycznej, która w oczywisty sposób również przekłada się na kwestie bezpieczeństwa. Mamy oczywiście także i problem modernizacji polskiej armii - wyliczał Andrzej Duda. Jak podkreślił, są to zagadnienia, którymi z pewnością zajmie się Rada.

- Chcę powiedzieć, że państwa głos będzie dla mnie głosem bardzo ważnym, dlatego zdecydowałem się na powołanie tej Rady - zwrócił się do członków gremium. Jak dodał, chciałby też, aby rozwiązania wypracowane przez Radę służyło Polsce na długie lata, dziesięciolecia, "jeśli chodzi o budowanie Polski, która będzie bezpieczna, zapewni spokojne bytowanie obywatelom".

Prezydent zaznaczył, że członkowie Rady to specjaliści z zakresu m.in. cyberbezpieczeństwa, spraw militarnych oraz bezpieczeństwa wewnętrznego. Podkreślił, że był zwolennikiem tego, by Rada była gremium wąskim.

- Nie wykluczam, że będziemy być może nawet stosowali jakieś klauzule tajności w odniesieniu do poszczególnych elementów państwa pracy czy też spotkań - dodał. Przekazał, że rozważa jeszcze dwie kandydatury do Rady.

Reklama

Reklama

Reklama