Wielkie plany Trumpa i Muska zablokowane. Sąd zadał im bolesny cios

Sąd federalny w Kalifornii wydał decyzję nakazującą sześciu amerykańskim departamentom przywrócenie do służby tysięcy pracowników, którzy zostali zwolnieni w ramach działań mających na celu walkę z biurokracją, podejmowanych przez Donalda Trumpa i jego doradcę Elona Muska. - To smutny dzień, gdy nasz rząd zwalnia dobrych pracowników - stwierdził sędzia William Alsup.

Sąd podważył decyzje Donalda Trumpa i Elona Muska
Sąd podważył decyzje Donalda Trumpa i Elona MuskaBrian Snyder / ReutersAgencja FORUM

Orzeczenie wydane przez sąd okręgowy w San Francisco dotyczy pracowników sześciu departamentów: Departamentu Obrony USA, Departamentu Spraw Weteranów, Departamentu Rolnictwa, Departamentu Energii, Departamentu Spraw Wewnętrznych i Departamentu Skarbu.

Chodzi o zatrudnionych na okresie próbnym, posiadających najczęściej mniej niż rok stażu na zajmowanym stanowisku. Krótki okres zatrudnienia nie oznacza małego doświadczenia - wielu ze zwolnionych było długoletnimi pracownikami federalnymi, którzy od niedawna pełnili nowe funkcje w departamentach.

Bolesny cios dla Trumpa i Muska. Wyrok sądu

- To smutny dzień, gdy nasz rząd zwalnia dobrych pracowników i stwierdza, że powodem są wyniki, kiedy dobrze wie, że to kłamstwo - orzekł sędzia William Alsup, nominowany jeszcze w czasach rządów Billa Clintona. Jak stwierdził, nakaz masowych zwolnień wydany przez Biuro Zarządzania Personelem USA (OPM) był niesłuszny, a jednostka nie miała żadnych uprawnień, by tego dokonać.

Sędzia zarządził, by departamenty przywróciły do pracy zwolnionych w przeciągu ostatnich kilku tygodni. Jego decyzja jest wynikiem pozwu złożonego przez Amerykańską Federację Pracowników Rządowych, która reprezentuje 800 tys. pracowników federalnych. Alsup zapowiedział też, że wyda pisemną decyzję, która może rozszerzyć jego zarządzenie o 16 innych departamentów, które wskazane były we wniosku organizacji.

Prezes Amerykańskiej Federacji Pracowników Rządowych Everett Kelley wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że postanowienie sądu jest ważnym zwycięstwem nad "administracją zdeterminowaną, by sparaliżować agencje federalne i ich pracę w imieniu amerykańskiej opinii publicznej". W swoim pozwie organizacja wskazała, że masowe zwolnienia były bezprawne, ponieważ zarządzone zostały przez OPM, a nie uprawnione do tego poszczególne departamenty.

Trump i Musk robią "czystki" w departamentach

Reuters podaje, że do 5 marca zwolniono 25 tys. pracowników federalnych, a 75 tys. innych skorzystało z odprawy. Duża część zwolnionych walczy o swoje prawa. Poza kalifornijskim pozwem mowa o przynajmniej kilku innych, w których wnioskodawcy upominają się o ponowne przyjęcie do pracy. Sprawy wytoczone zostały także przez 20 stanów kierowanych przez demokratów. Mówi się też o propozycji zbiorowego pozwu wszystkich pracowników, którzy stracili źródło dochodu przez decyzje Trumpa i Muska.

Warto podkreślić, że pracownicy na okresie próbnym nie mogą liczyć na tyle samo zabezpieczeń dotyczących swojego zatrudnienia, co inni urzędnicy. Mogą zostać zwolnieni, jeśli udowodni się, że ich wyniki nie są zadowalające.

Orzeczenie sędziego Williama Alsupa jest jak dotąd największym wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez Donalda Trumpa i Elona Muska w kwestiach zatrudnienia w rządowej administracji.

Źródło: Reuters

---

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Prof. Duszczyk: Wojsko na polskiej granicy jeszcze przez kilka miesięcyRMF FMRMF