Reklama

Reklama

Cukier: Jego cena w Polsce nadal zaskakuje. A jak jest w Niemczech?

Cena cukru w Polsce w ostatnich tygodniach drastycznie wzrosła w związku z paniką, jaką wywołały informacje o problemach z dostępnością towaru. Ludzie w obawie, że go nie wystarczy, zaczęli robić zapasy produktu, przez co cukru naprawdę zaczęło brakować w sklepach, a znane sieci handlowe, takie jak Lidl czy Biedronka, zdecydowały się wprowadzić limity na jego zakup. Wyjaśniamy, czy reglamentacja wciąż obowiązuje i podajemy aktualne ceny cukru za kilogram.

Inflacja w Polsce na poziomie 16,1 procent przyczyniła się do wszechobecnej drożyzny. Polacy, słysząc spekulacje w mediach, że sytuacja może pogorszyć się jeszcze bardziej, a wielu produktów wkrótce może zabraknąć, zaczęli w panice wykupywać towary ze sklepów. 

Szczególnym zainteresowaniem kilka tygodni temu cieszył się cukier, którego ceny zanotowały latem gigantyczny wzrost - z około 3 do nawet 10 złotych za kilogram produktu. Z danych GUS-u wynika, że średnia cena cukru za kilogram towaru w poprzednim miesiącu wzrosła w porównaniu z lipcem o 41,3 proc., a w porównaniu z sierpniem 2021 cukier podrożał o ponad 109 procent. 

Reklama

Popyt na cukier był tak ogromny, że znane sieci handlowe, takie jak: Biedronka, Aldi czy Carrefour, zdecydowały się nawet wprowadzić limity na jego zakup. Dziś reglamentacja na szczęście jest już przeszłością, więc ceny cukru nieco wyhamowały, jednak wcale nie oznacza to, że sytuacja wróciła do normy.

Sklepy znoszą limity na cukier. Produkt znowu jest dostępny

Limity na cukier marki takie jak Biedronka czy Carrefour zdecydowały się wprowadzić w związku z paniką, do jakiej doprowadziła informacja o niedostatkach tego produktu na rynku i prognozowanym wzroście cen cukru

Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni kupowali go w hurtowych ilościach, więc sklepowe półki zaczęły świecić pustkami. Znane sieci w obawie, że towar się skończy, wprowadziły ograniczenie, według którego na jeden paragon można było kupić maksymalnie do 3, 5 albo 10 kg produktu.

Aktualnie limity na cukier są już historią. Najgorszy okres minął i panika ustała, więc kolejne sklepy stopniowo znoszą ograniczenia na zakup produktu, a ceny cukru są wyraźnie niższe niż przed kilkoma tygodniami. 

"Stabilizacja sytuacji rynkowej i uzupełnienie do odpowiedniego poziomu zapasu w sklepach pozwoliła nam na zniesienie od 7 września wcześniejszego limitu na zakup cukru" - poinformowała na początku miesiąca Biedronka. Na zniesienie ograniczeń zdecydowały się również m.in.: ALDI, Stokrotka czy Carrefour

Ceny cukru we wrześniu 2022. Ile teraz kosztuje?

Jaka jest średnia cena cukru we wrześniu? O cenach sprzed roku oscylujących w granicach 3-4 złotych za kilogram możemy dziś zapomnieć, bo choć obecnie jest trochę taniej niż w szczytowym momencie paniki, to za kilogram cukru dziś zapłacimy średnio 5,49 zł. 

Z wyliczeń portalu dlahandlu.pl, który zamieścił u siebie tabelę cen cukru w najpopularniejszych sieciach handlowych, wynika, że cena minimalna za kilogram tego towaru to aktualnie 4,98 (Auchan), natomiast maksymalna może wynosić nawet 7,99 za kilogram. 

Trzeba jednak pamiętać, że ceny cukru zmieniają się z dnia na dzień, a na zakup w poszczególnych sklepach mogą obowiązywać również różne promocje. Dlatego najlepiej kontrolować sytuację na bieżąco, przeglądając oferty poszczególnych sieci. 

Cukier w Polsce drogi, a za granicą tani. Jak to możliwe?

Podczas gdy w Polsce ceny cukru wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, za granicą towar można dostać w atrakcyjniejszych cenach. 

W niektórych europejskich krajach cukier jest tańszy niż nad Wisłą, a przynajmniej był jeszcze dwa tygodnie temu, bo wtedy internauci zza Odry masowo zamieszczali w sieci zdjęcia z niemieckich sklepów. 

Czytaj również: 

56-latek ukradł 700 kilogramów cukru. Grozi mu więzienie 

Polacy pokazują zdjęcia z niemieckich sklepów. Szokujące ceny cukru 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy