Cisza wyborcza pod lupą polityków. "Komu służą retorsje?"

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
11
Udostępnij

Senacka Komisja Petycji decyduje o przyszłości ciszy wyborczej. Jej ograniczenia domaga się Państwowa Komisja Wyborcza, a całkowitego zniesienia - Fundacja Dobre Państwo. Przed laty przeprowadzenie zmian zapowiadał również Donald Tusk. Jednak na tę chwilę senatorowie nie mogą dojść do porozumienia.

PKW apeluje o zniesienie ciszy wyborczej
PKW apeluje o zniesienie ciszy wyborczej Tomasz JastrzębowskiReporter

Jak przypomina gazeta, pod koniec września w senackiej Komisji Petycji ruszyły prace nad petycją wniesioną przed Fundację Dobre Państwo, która twierdzi, że cisza wyborcza jest powszechnie obchodzona w internecie oraz istotnie wpływa na zmniejszenie frekwencji.

"Agitacja powinna trwać do końca. Każdy głos waży. Komu służą retorsje wobec aktywizacji społecznego zainteresowania się polityką?" - pyta fundacja w złożonej petycji.

Cisza wyborcza. Senatorowie podzieleni

W trakcie dyskusji - jak relacjonuje "Rzeczpospolita" - w komisji senatorowie nie mogli dojść do wspólnego stanowiska. Senatorowie zadecydowali się ostatecznie zasięgnąć opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a po jej otrzymaniu mają zdecydować, co zrobić z ciszą wyborczą.

- Rozwój nowych technologii, szczególnie mediów społecznościowych, i również rozwój cywilizacyjny, pomysłowość komitetów wyborczych doprowadzają do tego, że często pojęcie ciszy wyborczej jest fikcją - powiedziała Jolanta Piotrowska (KO), która przyznała, że opowiada się za rozwiązaniem kompromisowym: skróceniem ciszy wyborczej w taki sposób, by obowiązywała jedynie w dzień wyborów.

Zniesienie ciszy wyborczej? PKW postuluje

"Rz" wskazała, że dwukrotnie zniesienie ciszy postulowała Państwowa Komisja Wyborcza, po raz ostatni w marcu obecnego roku.

W rekomendacji zmian w kodeksie wyborczym napisała, że "cisza wyborcza powinna obowiązywać jedynie w dniu głosowania w lokalu wyborczym, tj. wyłącznie wewnątrz budynku, w którym znajduje się ten lokal oraz w odległości np. 100 metrów od tego budynku".

Źródło: "Rzeczpospolita"

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Czarzasty w "Gościu Wydarzeń": Rozpad rządu nie wchodzi w rachubę
      Czarzasty w "Gościu Wydarzeń": Rozpad rządu nie wchodzi w rachubęPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na