Reklama

Brakuje ci pieniędzy na utrzymanie mieszkania? Wnioskuj o specjalny dodatek

Dodatek mieszkaniowy stanowi formę wsparcia finansowego, skierowanego do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Aby go otrzymać, trzeba zmieścić się w wyznaczonych kryteriach i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy w 2023 r. i gdzie się po niego zgłosić?

Opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości rosną z roku na rok. Wiąże się to nie tylko ze wzrostem kosztów amortyzacji mieszkania, ale również wyższym podatkiem od nieruchomości. Dla osób o niskich zarobkach może to stanowić spory problem. Na szczęście część z nich można pokryć przy pomocy dodatku mieszkaniowego.

Czym jest dodatek mieszkaniowy i komu przysługuje?

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie pieniężne wypłacane potrzebującym przez gminę. Otrzymane w ten sposób środki finansowe mają pomóc w utrzymaniu mieszkania lub domu. 

Reklama

Co ważne, z dodatku mieszkaniowego mogą skorzystać zarówno właściciele i współwłaściciele nieruchomości, jak i najemcy czy dzierżawcy. Jest o skierowany również do osób zajmujących lokale komunalne i socjalne. 

Z dodatku mieszkaniowego nie skorzystają natomiast osoby na stałe przebywające w ośrodkach opieki i instytucjach zapewniających nieodpłatne utrzymanie. Zaliczają się do nich m.in. ośrodki pomocy społecznej, ośrodki szkolno-wychowawcze, szkoły z internatem, akademiki, zakłady poprawcze oraz zakłady karne.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Najważniejszym z nich jest kryterium dochodowe. Osoby starające się o przyznanie środków nie mogą zarabiać więcej niż 175 proc. najniższej emerytury.  Obecnie świadczenie to wynosi 1588,44 zł brutto.  Dochód wyliczany jest na podstawie średniej z trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku i dotyczy gospodarstw jednoosobowych.

W przypadku gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy wynosi 125 proc.  najniższego świadczenia. Jeśli próg dochodowy został nieznacznie przekroczony, możliwe jest zastosowanie zasady "złotówka za złotówkę", czyli proporcjonalnego pomniejszania przysługującej kwoty dodatku.

Poza kryterium dochodowym znaczenie ma również wielkość nieruchomości. Jest ona związana z liczbą lokatorów:

  • gospodarstwo jednoosobowe - maksymalny metraż  to 45,5 mkw,
  • dwóch lokatorów -  metraż do 52 mkw,
  • trzech lokatorów - maksymalna powierzchnia to 58,5 mkw,
  • gospodarstwo czteroosobowe - maksymalny metraż 71,5 mkw. 

Osoby spełniające powyższe wymagania, mogą starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

Dodatek mieszkaniowy: Ile pieniędzy można otrzymać?

Wysokość dodatku mieszkaniowego nie jest stała, lecz wyliczana indywidualnie dla każdego przypadku. Zależy m.in. od ponoszonych regularnie kosztów mieszkaniowych (czynsz, dodatkowe opłaty itp.) oraz jego metrażu. 

Przepisy regulują jednak maksymalną i minimalną kwotę świadczenia. Nie może być ona wyższa niż 70 proc. całkowitych wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości, ani też niższa niż 0,5 proc. najniższego wynagrodzenia. Aktualnie jest to niecałe 29 zł. 

Zazwyczaj dodatek mieszkaniowy wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. 

Gdzie należy złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy?

Aby otrzymać świadczenie, należy dopełnić kilku formalności. Konieczne jest wypełnienie i złożenie wniosku o wypłatę dodatku mieszkaniowego w urzędzie miasta lub gminy.  Do dokumentu należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów z trzech ostatnich miesięcy. 

Po pozytywnym rozpatrzeniu dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na okres 6 miesięcy. Pieniądze są wypłacane co miesiąc, do 10 dnia miesiąca. 

Czytaj również:

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Z jakich świadczeń mogą skorzystać w 2023 r.?

13 emerytura 2023 - ile wyniesie i kiedy trafi na konta seniorów?

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek mieszkaniowy | świadczenie | pieniądze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy