Reklama

Reklama

Biedroń szefem Komisji Praw Kobiet w PE. "Pierwszy Polak na tym stanowisku"

"Tak jak walczyłem na polskich ulicach, tak samo będę ubiegać się o prawa wszystkich Europejek i podnosić tematy wykluczenia kobiet, na europejskiej scenie politycznej" - napisał europoseł Robert Biedroń na Twitterze. Polityk poinformował we wpisie, że został wybrany przewodniczącym komisji ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim. Europosłanka Sylwia Spurek ponownie została wybrana na wiceprzewodniczącą.

Jak podano w komunikacie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, Robert Biedroń został wybrany przewodniczącym komisji na okres 2,5 roku.

Przez poprzednie dwa lata europoseł był jednym z wiceprzewodniczących FEMM. Na stanowisku przewodniczącego zastąpił europosłankę z Austrii Evelyn Regner (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE).

Biedroń: Zrobię wszystko, aby równość płci w Europe stała się rzeczywistością

Informację o nowy stanowisku potwierdził sam Biedroń, który zapewnił we wpisie na Twitterze, że będzie walczyć "o prawa wszystkich Europejek i podnosić tematy wykluczenia kobiet, na europejskiej scenie politycznej". Polityk podziękował też za zaufanie członków komisji.

Reklama

- Ogromny zaszczyt i odpowiedzialność. Jest to zwieńczenie mojej dwudziestoletniej walki o prawa kobiet i równouprawnienie i zapewniam, że zrobię wszystko, aby równość płci w Europie wreszcie stała się rzeczywistością - dodał polityk w oświadczeniu.

- To nie przypadek, że kiedy PiS próbuje ubezwłasnowolnić kobiety w Polsce, przewodniczącym Komisji FEMM zostaje przedstawiciel polskiej postępowej opozycji. Nie zaprzestanę walki o to, żeby Polki miały takie same prawa jak Belgijki, Francuzki czy Niemki. Żyjemy w zjednoczonej Europie i wielką niesprawiedliwością jest, że w Polsce kobiety nadal nie mogą korzystać ze swoich praw - podkreślił europoseł.

Gratulacje Biedroniowi złożyła m.in. posłanka Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, która podkreśliła, że polityk jest pierwszym Polakiem na tym stanowisku.

Spurek wiceprzewodniczącą komisji FEMM

Stanowisko w komisji FEMM utrzymała europosłanka Sylwia Spurek, która ponownie została wybrana na wiceprzewodniczącą.

Europosłanka podkreśliła we wpisie na Twitterze, że jej głównym celem będzie ratyfikacja Konwencji Stambulskiej i dyrektywa ws. przemocy ze względu na płeć.

Komisja FEMM zajmuje się kwestiami dotyczącymi zwalczania przemocy wobec kobiet, luki płacowej i emerytalnej, niedostateczną reprezentacją kobiet w procesach decyzyjnych, a także prawami w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Walczy również o to, aby aspekt płci był uwzględniany we wszystkich obszarach polityki UE oraz aby równouprawnienie płci stało się priorytetem w UE.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy