Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Atlantyk nas nie uchroni. Plaga z USA może dotrzeć do Polski

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

- Z całą sympatią do przyjaciół zza Oceanu - ich system pomagania narkomanom jest na gorszym poziomie niż u nas. Ale Atlantyk nas, niestety, nie uchroni przed tym również w Polsce - mówi psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski. Ekspert od lat obserwuje nowe fale narkotykowej epidemii w Stanach Zjednoczonych. - Mamy kolejny moment zwrotu w kwestii narkotyków - podkreśla.

Robert Rutkowski pracuje na co dzień z pacjentami uzależnionymi m.in. od opioidów
Robert Rutkowski pracuje na co dzień z pacjentami uzależnionymi m.in. od opioidów/Interia/ Anadolu Agency / Contributor/Getty Images

Od 2000 roku ponad milion osób w Stanach Zjednoczonych zmarło z powodu przedawkowania narkotyków. Większość tych zgonów była spowodowana opioidami. Czy czeka nas w Polsce fala narkotykowych uzależnień? Robert Rutkowski nie ma wątpliwości: - Pytanie nie brzmi "czy", tylko "kiedy". To właściwie już się dzieje, szlak jest przetarty - odpowiada.

Psychoterapeuta uzależnień od lat śledzi ten problem.

- Miałem pacjentów z obecnej fali. Pracowałem też online z Polakami, którzy uciekali przed szaleństwem opioidowym do Polski. Z całą sympatią do przyjaciół zza Oceanu - ich system pomagania narkomanom jest na gorszym poziomie niż u nas w Polsce - twierdzi psychoterapeuta. - Mamy naprawdę ogromne doświadczenie i szereg specjalistów, którzy sobie z tym poradzą. Ale Atlantyk nas niestety nie uchroni przed tym również w Polsce - dodaje.

USA. Fentanyl zbiera żniwo

W obecnej fali narkotykowej epidemii w Stanach Zjednoczonych niechlubny prym wiedzie syntetyczny opioid fentanyl. Jest on łatwy i tani w produkcji. Jego wytwarzanie opłaca się przestępcom, bo przynosi im bardzo duże pieniądze. Mała porcja fentanylu oznacza dla nich olbrzymie zyski. 

- W Polsce są już pierwsze przypadki uzależnień opioidami. Należy jednak pamiętać, że nie mówimy tu o narkotykach dystrybuowanych przez dealerów, ćpanych w taki siermiężny sposób. Rozmawiamy o środkach, które kupuje się w aptekach - wyjaśnia Robert Rutkowski.

Jak mówi, z rozmów ze znajomymi aptekarzami dowiaduje się, jak łatwo dostępne w sprzedaży są choćby opiaty z grupy oksykodonu.  - Niestety polscy lekarze często przepisują je zbyt lekką ręką. Są naiwni, część z nich jest też po prostu niedouczona. A jeśli lekarz nie wypisze recepty - pomoże internet - podkreśla Rutkowski.

Oksykodon to pochodna kodeiny, silny opioidowy lek przeciwbólowy.

- Warto, by w tej kwestii szeregi zwarło państwo. W przypadku koronawirusa mieliśmy dobrą kampanię informacyjną, dostawaliśmy dużo informacji. Podobnie powinno być w tym przypadku. Bo to jest epidemia - dodaje psychoterapeuta, apelując o lepszą edukację w kwestii wspomnianych środków.

Narkotyki a kryzys finansowy

W Stanach Zjednoczonych pierwsza fala uzależnień zaczęła się wraz z kryzysem finansowym w okolicach 2008 roku - przypomina Rutkowski. - Ludzie tracili prace, było mnóstwo zwolnień. Nie ma nic bardziej napędzającego epidemię narkotykową niż masowe zwolnienia. Bo z pomocą przychodzą choćby benzodiazepiny, które mają działanie antylękowe. Później człowiek sięga po oksykodon czy fentanyl, bo chce, by zniknął cały ból. I to już jest koniec - mówi psychoterapeuta.

- Stanisław Ignacy Witkiewicz pisał a propos morfiny, że po niej znika całe zło. Mijają kolejne dziesięciolecia, pojawiają się kolejne mniej lub bardziej atrakcyjne substancje - dodaje Rutkowski. Substancje są inne, ale problemy, które mają załatać zdają się być te same.

O benzodiazepinach pisaliśmy jakiś czas temu w Interii. Lekarze biją na alarm. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po te substancje. - Załatwiają sobie recepty albo zdobywają leki na czarnym rynku z partii przeterminowanych, albo z białoruskich, ukraińskich, rosyjskich odpowiedników - mówił wówczas Robert Rejniak, terapeuta. - Jest odlot, uspokojenie ale... jednocześnie hiperuzależnienie - ostrzegał lekarz Krzysztof Tomczyk.

Robert Rutkowski: Mamy moment zwrotu w kwestii narkotyków

Robert Rutkowski zauważa jeszcze jeden trend na rodzimym podwórku. - Mamy kolejny moment zwrotu w kwestii narkotyków. Moment, w którym jest silny akcent na liberalizację przyjmowania różnych substancji, zgodnie z formułą: próbujcie, wszystko jest dla każdego - podkreśla.

Terapeuta zauważa także od jakiegoś czasu "euforyczny stosunek do psychodelików". - Wzbudziłoby to we mnie wesołość, gdybym nie miał w gabinecie pacjentów, którzy się na to nabrali, próbując przepracować swoje traumy, przyjmując psychodeliki takie jak ayahuasca. Po seansach z nią ich stan psychiczny był bardzo zły - przyznaje.

Ekspert ostrzega i zwraca uwagę na to, po jak bardzo niezbadanym terytorium poruszamy się w tej kwestii. - Latamy na Księżyc, jesteśmy niesamowicie zadufani w swojej mądrości, ale jeśli chodzi o psychodeliki, tak naprawdę nic o nich nie wiemy - podsumowuje.

Chcesz porozmawiać z autorką? Napisz: anna.nicz@firma.interia.pl

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

Robert Rutkowski: Nie boją się tylko wariaci/INTERIA.TV/Interia.tv

INTERIA.PL

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na: