Reklama

Reklama

Andrzej Duda: Projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu

- Dziś dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu jako prezydenckie projekty ustawy - powiedział w czwartek Andrzej Duda. Wprowadzenie wspomnianej instytucji, zdaniem prezydenta, przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał inicjatywę ustawodawczą dot. projektu ustawy o sądach pokoju oraz projektu ustawy - przepisów wprowadzających ustawę o sądach pokoju.

Podczas uroczystości prezydent wskazał, że rozmowę na temat sędziów pokoju rozpoczął z posłem Pawłem Kukizem "już bardzo dawno". 

- To początkowo był po prostu pomysł, by udział czynnika bliższego polskiemu społeczeństwu w najprostszych sprawach (...) spowodował zbliżenie wymiaru sprawiedliwości do obywatela - zaznaczył Duda.

Nadzieja na "zwiększenie szacunku"

Jego zdaniem, wprowadzenie instytucji sędziów pokoju daje także nadzieję na zwiększenie szacunku do wymiaru sprawiedliwości w polskim społeczeństwie oraz przekonania o jego dobrym funkcjonowaniu i sprawiedliwości. 

Reklama

Jak ocenił, przyniesie też skutki w postaci uproszczenia i przyspieszenie procedur.

"Dziś - oświadczył prezydent - dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu jako prezydenckie projekty ustawy".

Andrzej Duda: Szczególna instytucja

Prezydent powiedział, że jego propozycja zakłada ustanowienie sądów pokoju jako nowej kategorii sądów w ramach sądownictwa powszechnego.

Paweł Kukiz spotkał się z prezydentem. "W październiku projekt ustawy"

- Wiemy o tym, że sądy pokoju były w Polsce w okresie międzywojennym. Więc ta instytucja w jakimś sensie wraca jako instytucja szczególna, która odciąży sądy rejonowe. Będą to sądy, które będą znajdowały się poniżej sądów rejonowych - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że od rozstrzygnięć sądów pokoju będzie przysługiwało odwołanie do sądów rejonowych.

Sędzia pokoju poniżej sądu rejonowego

Duda przekazał, że sądy pokoju będą zajmowały się najprostszymi sprawami, które - jak mówił - stanowią utrapienie i blokują sądy rejonowe. Zgodnie z prezydencką propozycją sędziowie pokoju będą rozstrzygać przede wszystkim sprawy wykroczeniowe i wybrane występki, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tys. zł. 

Do sądów pokoju trafiać mają też sprawy cywilne w tym: próby ugodowe, sprawy o alimenty, sprawy o naruszenie posiadania czy sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Małgorzata Manowska: Sędzia, który nie potrafi postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem, powinien odejść

Prezydent wyjaśnił, że sędziami pokoju będą mogły zostać osoby powyżej 29 roku życia z wykształceniem prawniczym i z co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym. Kandydaci, którzy będą chcieli zostać sędziami pokoju, będą zgłaszać się na listę zainteresowanych. W pierwszej kolejności będzie ona trafiała do Krajowej Rady Sądownictwa.

- Następnie wszystkie te osoby, które w przekonaniu KRS będą spełniały warunki ustawowe do tego, by zostać sędzią pokoju, będą poddane wyborom powszechnym - powiedział Duda.

Ile będzie trwała kadencja sędziów pokoju?

Kadencja sędziego pokoju będzie trwała sześć lat; nie będzie można ponownie kandydować na ten urząd.

Prezydent wyraził nadzieję, że posłowie z uwagą pochylą się nad projektami ustaw ws. sędziów pokoju. - Z całą pewnością będą zgłaszali różnego rodzaju uwagi, ale wierzę w to, że w wyniku tego ostatecznie te ustawy zostaną przyjęte przez Sejm i Senat i będą mogły stanowić prawo obowiązujące w naszym kraju po uzyskaniu prezydenckiego podpisu" - powiedział.

- Wierzę w to głęboko, że będę mógł te ustawy podpisać jako prezydent i że wprowadzona zostanie ta nowa niezwykle ważna instytucja - dodał prezydent. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne