Reklama

Reklama

Andrzej Duda: Ponad 3 mld zł na leczenie specjalistyczne dzieci

W poniedziałek ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu Funduszu Medycznego na infrastrukturę pediatryczną. Wśród 14 projektów rozdzielono 3,15 mld zł. - Mówiliśmy, że będą to ogromne, dodatkowe, dedykowane pieniądze przeznaczone na rozwój służby zdrowia, a także na leczenie specjalistyczne dzieci - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w briefingu w związku z ogłoszeniem wyników naboru konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego. Fundusz został powołany - z inicjatywy prezydenta - w październiku 2020 r., aby poprawić dostępność nowoczesnego leczenia i przyspieszyć modernizację szpitali.

Fundusz Medyczny składa się z czterech subfunduszy: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjnego. Pod koniec ub. roku resort zdrowia ogłosił pierwszy konkurs w zakresie infrastruktury krytycznej, dotyczący pediatrii, z początkową alokacją 2 mld zł. Teraz środki z tego konkursu, którego alokację zwiększono do 3,15 mld zł, trafią m.in. do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - na budowę nowego, ośmiopiętrowego budynku szpitala i remonty w dotychczasowym obiekcie (w projekcie za ponad 168 mln zł).

Reklama

Andrzej Duda stwierdził, że Fundusz potrzebował pewnego czasu, aby wejść "w tryby działalności". - Mówiliśmy, że będą to ogromne, dodatkowe, dedykowane pieniądze przeznaczone na rozwój służby zdrowia, a także na leczenie specjalistyczne dzieci - przypomniał.

- W ramach tego funduszu doszło do rozstrzygnięcia pierwszego, wielkiego, wręcz jak na standardy finansowania w Polsce ochrony zdrowia powiedziałbym, że wręcz gigantycznego konkursu dedykowanego dla polskiej pediatrii; na rozwój opieki pediatrycznej, ukierunkowany przede wszystkim na to, by przyspieszyć diagnostykę - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, wynosząca 3,15 mld zł pula środków konkursu modernizacji infrastruktury pediatrycznej, to nie są pieniądze przeznaczone na leczenie dzieci - drogie terapie, które pochodzą z innego subfunduszu w ramach Funduszu Medycznego.

Modernizacja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Prezydent powiedział, że do konkursu zgłosiły się 23 podmioty z projektami grantów, a 14 z nich wyłoniono do realizacji. - Jednym z nich jest właśnie rozbudowa i modernizacja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka - zaznaczył. Dodał, że podobne konkursowe projekty, dotyczące różnych specjalizacji dziecięcych, w tym onkologii, będą realizowane m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

- Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat rodzice i dzieci będą mogli z tego korzystać i dzięki temu wiele dzieci zostanie w Polsce wyleczonych, uratowanych, polska medycyna będzie stawała się dzięki temu nowocześniejsza, a my i przyszłe pokolenia będą dzięki temu zdrowszym i szczęśliwszym społeczeństwem - podsumował Andrzej Duda.

Adam Niedzielski: Wielki dzień dla polskiej pediatrii

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji w Katowicach uznał, że to "wielki dzień dla polskiej pediatrii". - Dzisiaj uruchamiamy pewnego rodzaju ofensywę inwestycyjną w pediatrii. Wielkość środków, która zostanie przeznaczona na inwestycje i to wiele inwestycji, bo mamy 14 zakwalifikowanych projektów, to jest coś, z czym nie mieliśmy do czynienia w historii, żeby konkurs z takimi środkami, dotyczący tak ważnego obszaru leczenia, zdarzył się jednego dnia - zaakcentował.

Minister ocenił, że środki rozdysponowane w rozstrzygniętym teraz konkursie podniosą "na zupełnie inny poziom infrastrukturę w pediatrii". Potwierdził, że początkowo alokację konkursu założono na ok. 2 mld zł. - Projekty, które został złożone, było ich 23, one wszystkie były projektami dobrze przygotowanymi, spełniającymi warunki, dlatego podjęliśmy decyzję, żeby zwiększyć tę pierwotną alokację z 2 mld na ponad 3 mld zł, dokładnie to jest 3,15 mld zł - wyjaśnił minister Niedzielski.

Jak dodał, wszystkie z 14 zakwalifikowanych projektów mieszczą się w przedziale od 100 do 300 mln zł. - To są projekty o bardzo dużej skali, np. tak, jak tutaj, przewidujące budowę nowego obiektu, który będzie sprzężony z istniejącym szpitalem, który też będzie wyremontowany, dostosowany i pozwoli na reorganizację też w kierunkach, które od dawna uznajemy za kierunki zmian w opiece zdrowotnej - powiedział szef MZ.

- Będziemy tu mieli ośrodek, który w większym stopniu będzie zapewniał opiekę ambulatoryjną, bo to jest ten kierunek, żeby procedury, które realizujemy, były jak najkrótsze, były robione w trybie jednodniowym - zasygnalizował Niedzielski. Wyraził przy tym zadowolenie, że przeznaczone na inwestycje w pediatrii 3 mld zł - mimo trudnej sytuacji ekonomicznej - będą sprzyjały w utrzymanie tego priorytetu działalności państwa.

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański powiedział, że jako pediatra cieszy się, że dzięki Funduszowi Medycznemu poprawi się jakość usług dla pacjentów z tej grupy. - Wiemy, że pediatria w Polsce miewa się dobrze, mamy świetnych specjalistów, ale te warunki, w których pracujemy, na pewno może się poprawić - zaznaczył prof. Szczepański.

Reklama

Reklama

Reklama