Ambasador Rosji powinien zostać wydalony? Polacy zabrali głos
Ponad połowa Polaków uważa, że rosyjski ambasador Siergiej Andriejew powinien opuścić nasz kraj. Co do tego zgadzają się zarówno zwolennicy opozycji, jak i koalicji rządzącej - wynika z nowego sondażu dla Wirtualnej Polski. Niedawno szef polskiego MSZ zdecydował o wydaleniu personelu dyplomatycznego rosyjskiego konsulatu w Poznaniu i nie wykluczył, że taki sam los może spotkać również ambasadora.
W związku z ostatnimi próbami dywersji szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zdecydował w zeszłym miesiącu o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Personel dyplomatyczny został uznany za persona non grata i wezwany do opuszczenia Polski.
Jeszcze tego samego dnia polityk był pytany przez media, czy rosyjski ambasador w Polsce Siergiej Andriejew może podzielić ich los. - Jeślibyśmy wydalili ambasadora, oni oczywiście zrobią to samo. Jeszcze do tego nie doszło, ale jeśli akty dywersji będą się powtarzały, nie można tego wykluczyć - odpowiedział minister.
Ambasador Rosji powinien opuścić Polskę? Tak uważa większość Polaków
W nowym sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski na temat ewentualnego wydalenia rosyjskiego ambasadora z Polski wypowiedzieli się Polacy. Ten pomysł popiera ponad połowa ankietowanych (51,3 proc.). W tym odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 26,6 proc. ankietowanych, a "raczej tak" - 24,7 proc.
Przeciwną opinię wyraziło 29,8 proc. respondentów, z czego 4,5 proc. stanowczo sprzeciwia się wydaleniu, a 25,3 proc. raczej nie popiera tego pomysłu.
Niemal co piąty ankietowany (18,9 proc.) przyznał, że nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie lub trudno mu było ją określić.
Siergiej Andriejew powinien zostać wydalony? Wyborcy opozycji i rządzących zgodni
Z sondażu wynika, że w kwestii wydalenia Siergieja Andriejewa niemal jednomyślni są zarówno wyborcy opozycji, jak i rządzącej koalicji. W obu grupach zwolennikami tego rozwiązania jest 56 proc. badanych.
Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 33 proc. osób, które zadeklarowały poparcie dla rządzącej koalicji i 22 proc. zwolenników partii opozycyjnych (PiS-u i Konfederacji). Z kolei odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 23 proc. wyborców koalicji rządzącej i 34 proc. wyborców opozycji.
Przeciwnego zdania jest 24 proc. wyborców koalicji rządzącej (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 4 proc. z nich, "raczej nie" - 20 proc.) oraz 41 proc. wyborców opozycji (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 7 proc. ankietowanych z tej grupy, "raczej nie" - 34 proc.).
Bardziej niezdecydowani są pod tym względzie zwolennicy rządzących - odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 20 proc. z nich w porównaniu do 3 proc. wśród wyborców opozycji.
Ankietowani, którzy nie zadeklarowali poparcia dla żadnej z głównych sił politycznych w Polsce, w większości nie mają zdania na ten temat. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 66 proc. z nich.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!