Afera wizowa. Minister unieważnił umowę z New Delhi

Umowa w sprawie wiz zawarta w New Delhi na początku września tego roku nie wejdzie w życie - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Zapewnił, że podstawą takiej decyzji jest jego postanowienie z 15 września o rezygnacji ze współpracy z firmami outsourcingowymi. Wydał je po tym, jak na światło dzienne wyszły nieprawidłowości wokół wydawania wiz dla cudzoziemców.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej w siedzibie MSZ w Warszawie
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej w siedzibie MSZ w WarszawiePaweł SupernakPAP

Szef MSZ był pytany na konferencji prasowej, dlaczego już po ujawnieniu nieprawidłowości przy wydawaniu wiz podpisywano nowe umowy z zewnętrznymi firmami. Według mediów i polityków chodziło o usługę przyjęcia 75 tys. wniosków o wizy na rzecz polskiej ambasady w New Delhi.

- Ona została zawarta na początku września, opiewała na określone kwestie (...). 15 września zapowiedziałem, w ramach działań MSZ, rezygnację ze współpracy z firmami outsourcingowymi, także wdrożyłem postępowania - zarówno kontrolne, jak i audytowe, zarówno w centrali (MSZ), w niektórych departamentach, jak i w placówkach na zewnątrz - odpowiedział Zbigniew Rau.

Jak oświadczył, wspomniana umowa została rzeczywiście zarejestrowana. - Ale zapewniam, że względów na zaszłość, a więc na tę decyzję, która miała miejsce 15 września, ta umowa nie wejdzie w życie - uściślił.

Afera wizowa. MSZ zapowiedziało wypowiedzenie umów outsourcingowych

W połowie września Rau zdecydował o przeprowadzeniu kontroli i audytu w Departamencie Konsularnym MSZ oraz wszystkich placówkach konsularnych RP oraz o zwolnieniu ze stanowiska i rozwiązaniu umowy o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w MSZ Jakubem Osajdą.

Minister Rau podjął też decyzję, by wypowiedzieć umowy "wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego".

Rau, odnosząc się do sprawy, mówił wówczas, że nie ma żadnej afery, wskazywał, że - zgodnie z oświadczeniem prokuratury - służby zainteresowały się nieprawidłowościami dotyczącymi wydania około 200 dokumentów. Porównał to do skali 2 mln wiz, które Polska wydała w ciągu ostatnich 30 miesięcy, z czego ponad 1,5 mln przyznano Ukraińcom i Białorusinom.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Hołownia w ''Graffiti" o sondażach: Nie obawiam się absolutnie, w innym mieliśmy 12 procentPolsat NewsPolsat News