Abp Stanisław Gądecki: Propozycja prezydenta byłaby nową formą eutanazji

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Prezydencka propozycja byłaby nową formą eutanazji - uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Jak zauważył, "brak publikacji decyzji TK prowadzi jednak do wielu znaków zapytania".

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEPTomasz Jastrzebowski/REPORTERReporter

- Z uznaniem przyjąłem decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją. Decyzja ta potwierdza bowiem, że koncepcja "życia niewartego życia" stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawa - powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej.

- Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo. Zaś człowiek prawego sumienia nie może odmawiać prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego choroby. Brak publikacji decyzji TK prowadzi jednak do wielu znaków zapytania - powiedział Gądecki w wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Gądecki był pytany, czy katolik może poprzeć projekt prezydenta Andrzeja Dudy, który zakłada, że aborcja może być dokonana, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka".

- Niestety, nie może. Prezydencka propozycja byłaby nową formą eutanazji, która selekcjonuje osoby ze względu na możliwość przeżycia. Tym razem przypadki aborcji wynikające z przesłanki eugenicznej zostaną podciągnięte pod nowy przepis - prawdopodobnie z wyjątkiem dzieci z zespołem Downa - i wszystko pozostanie w tym samym punkcie - odpowiedział arcybiskup.

22 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Orzeczenie TK wejdzie w życie z dniem publikacji.Od tego dnia w kraju trwają protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Protesty w Polsce. Kolejny dzień manifestacji

Poniedziałek to kolejny dzień protestów w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, które zapadło w czwartek 22 października. Trybunał orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Wyrok zapadł w pełnym składzie z dwoma zdaniami odrębnymi.

Na Rynku Głównym w Krakowie miał miejsce protest środowisk artystyczno-kreatywnych w związku z obostrzeniami w branży artystyczno-kulturalnej spowodowanymi pandemią koronawirusa Łukasz GągulskiPAP
Setki protestujących, którzy wcześniej w ramach akcji zorganizowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet blokowali rondo de Gaulle'a w Warszawie, przeszli po Sejm. Na transparentach i banerach widniały hasła sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a także krytykujące partię rządzącą.
Po raz drugi część najważniejszych punktów komunikacyjnych w stolicy zostało zablokowanych w ramach akcji zorganizowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jedna z największych blokad dotyczyła ronda de Gaulle'a. Marcin Obara PAP
Na warszawskich drogach tworzyły się korkiWojciech OlkuśnikPAP
Po godz. 18 setki protestujących ruszyły z ronda w stronę placu Trzech Krzyży, by finalnie przejść pod Sejm. Marcin Obara PAP
Na transparentach i banerach trzymanych przez protestujących widać było hasła sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a także krytykujące partię rządzącą. Wiele osób miało ze sobą lub na sobie symbole związane z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Emilewicz: Powinniśmy poważnie potraktować propozycję prezydenta
      Emilewicz: Powinniśmy poważnie potraktować propozycję prezydentaPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na