Reklama

2 lutego wypada święto kościelne. Czy to dzień wolny od pracy?

Matki Boskiej Gromnicznej to święto, które ma stałą datę w kalendarzu i przypada na czterdziesty dzień po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. Dzień ten wyznacza koniec okresu świętowania narodzin Jezusa w postaci śpiewania kolęd i pastorałek w kościołach, a także stanowi upamiętnienie ofiarowania Chrystusa w świątyni. Czy to święto w Kościele katolickim to dzień wolny od pracy? Wyjaśniamy.

Matki Boskiej Gromnicznej. Co to za święto?

Święto Matki Boskiej Gromnicznej, nazywane inaczej świętem Ofiarowania Pańskiego, to wydarzenie upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa, który podczas pobytu w świątyni jerozolimskiej został nazwany „światłem na oświecenie pogan”.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej zamyka również cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się też okres wizyt duszpasterskich w domach.

W tym dniu podczas nabożeństw zapala się duże woskowe świece, czyli gromnice. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych obchodów, w czasie których urządzano uroczyste procesje z zapalonymi świecami na pamiątkę Jezusa. Powszechne przekonanie o mocy ochronnej gromnicy związane było z wiarą w patronat i opiekę Matki Bożej jako pośredniczki między ludźmi a Bogiem.

Reklama

Matki Boskiej Gromnicznej. Kiedy wypada i czy to święto jest obowiązkowe?

Matki Boskiej Gromnicznej to święto obchodzone w czterdziestym dniu po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. W 2023 roku uroczystość Ofiarowania Pańskiego wypada w czwartek.

Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy w święto Matki Boskiej Gromnicznej trzeba iść do kościoła. Wydarzenie to nie jest na liście świąt nakazanych, a co za tym idzie, tego dnia katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

Matki Boskiej Gromnicznej. Czy 2 lutego to dzień wolny od pracy?

Święto Matki Bożej Gromnicznej ma rangę święta liturgicznego, lecz nie jest dniem wolnym od pracy.

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak było. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku dzień, w którym obchodzone było święto Matko Bożej Gromnicznej, był wolny od pracy. Dopiero w 1951 roku zostało to zniesione i od tamtego czasu jest dość powszechnym świętem zwyczajowym.

Zobacz też:

Zakaz palenia w kominkach 2023. Gdzie i kiedy nie wolno palić w kominku?

Zakaz pieców gazowych w domach. Szykują się rewolucyjne zmiany w przepisach

Nowe zasady dopłat do ogrzewania w 2023 roku. Ty też możesz skorzystać?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy