Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Koronawirus. Konferencja premiera i ministra zdrowia. "Musimy szykować się na trudne scenariusze"

- Nikt z nas nie jest alfą i omegą i nie wiemy, co dokładnie się wydarzy, ale musimy szykować się na trudne scenariusze - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Wcześniej odbyło się posiedzenie sztabu dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. - Przygotowujemy się na najgorsze, ale możemy tego uniknąć dzięki szczepieniom i przestrzeganiu zasad - podkreślił szef rządu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej
Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej/Polsatnews.pl

Jak powiedział premier, Polacy są dziś "uśpieni" poprawą sytuacji epidemicznej. - To niedobrze - podkreślił. 

- Są analizy, które pokazują nawet kilkanaście tysięcy zachorowań jesienią - powiedział Morawiecki. - Dziś w ten piękny lipcowy dzień musimy brać pod uwagę, że sytuacja będzie dużo gorsza - powiedział. 


Dlatego rząd zdecydował, by m.in. utrzymać część szpitali tymczasowych.


Premier zaapelował też do obywateli. - Przezorny zawsze zaszczepiony - powiedział. - Mamy szczepionki, szczepmy się - dodał. Przywołał wypowiedź dr. Fauciego, eksperta chorób zakaźnych z USA, który wskazywał, że w Stanach Zjednoczonych ponad 99 proc. nowych zgonów na COVID-19 to osoby niezaszczepione.

Szczepienia i DDM

Premier zauważył, że czarny scenariusz nie musi się zrealizować. Zaapelował, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa - dystansie, dezynfekcji i maseczkach w zamkniętych pomieszczeniach.


- Dziś boimy się wariantu Delta, ale za rogiem czai się wariant Lambda - powiedział.

Kiedy kolejna fala zakażeń?

- Najlepszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepienie - podkreślił z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem i zgonem.


- To szczepienia pozwolą nam sprowadzić pandemię do zwykłej choroby, która nie stanowi takiego zagrożenia dla życia i zdrowia - powiedział. 

Z analiz i prognoz, które przytoczył minister, wynika, że "na przełomie września, października czy listopada możemy mieć do czynienia z ponownym przyspieszeniem zakażeń". - Trzeba traktować to jako najbardziej prawdopodobny scenariusz - stwierdził. 

166 mutacji alertowych

- Mamy 166 mutacji alertowych wirusa SARS-CoV-2, w tym 115 przypadków to wariant Delty, pozostałe 51 przypadków dotyczy wariantów Bety i Gammy - przekazał minister.

Poinformował, że czas sekwencjonowania wirusa jest systematycznie skracany. Obecnie ten okres wynosi średnio 7 - 10 dni.

Niedzielski zaznaczył też, że niezależnie od wyników sekwencjonowania, wobec osób zakażonych, podróżujących w regiony zagrożone lub mające kontakt z takimi, od razu wdrażane są specjalne rozwiązania mające na celu ograniczenie eskalacji ognisk wirusowych. 

Tragedia w Stalowej Woli

Podczas konferencji premier odniósł się też do tragicznego zdarzenia w Stalowej Woli, gdzie pijany kierowca wjechał w prawidłowo jadący samochód. W wyniku wypadku zginęło młode małżeństwo, które osierociło troje dzieci. Morawiecki zapowiedział zmiany legislacyjne. - Chcemy, by sprawcy wypadków płacili alimenty poszkodowanym - wyjaśnił. 

Zakaz zgromadzeń w pandemii. Premier o decyzji SN

Szef rządu został zapytany podczas konferencji o decyzję Sądu Najwyższego w sprawie zgromadzeń. Jak ocenił, SN, zakaz zgromadzeń w pandemii z 2020 r. wprowadzony został bez należytej podstawy prawnej, w drodze rozporządzenia, zamiast ustawy.

- Kiedy na szali po jednej stronie mam życie ludzkie, które jest zagrożone - a wtedy szła druga fala pandemii - a na drugiej szali tej samej wagi mam zgromadzenia, które do tego zagrożenia prowadzą, to jednoznacznie opowiadam się za życiem ludzkim - powiedział Morawiecki.

Delta się szerzy

Na świecie szerzy się wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 - najbardziej zakaźny z dotychczas rozpoznanych. Sytuację w Polsce monitoruje sztab przy premierze. 


Jak początkowo informował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, w związku z wysokim poziomem zakaźności Delty zmieniły się zasady kierowania na kwarantannę. - Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J - powiedział w rozmowie z Polsat News.

Dziś rano zapewniał jednak, że kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna, nawet w przypadku Delty. - Szczepionki, które mamy, są w pełni skuteczne - tłumaczył później.


O skutecznej ochronie przed skutkami wariantu Delta, jaką dają szczepionki, mówił też dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, powołując się na badania "New England Journal of Medicine". 

- Delta uderza najsilniej w grupy niezaszczepione - przekonuje Grzesiowski.

Koronawirus w Polsce

Łącznie od marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 880 403 przypadki, z czego 96 minionej doby. Zmarło 75 095 osób z COVID-19, w najnowszym raporcie odnotowano 10 zgonów.


Jak przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, przekroczyliśmy liczbę 14 milionów w pełni zaszczepionych osób. Dotychczas w Polsce wykonano ponad 30 mln szczepień przeciw COVID-19.


Hołownia w "Gościu Wydarzeń": Mam dość walk i wojen/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także