Korea Południowa: Powstają aplikacje pozwalające śledzić koronawirusa

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

W Korei Południowej powstają strony internetowe i aplikacje, które umożliwiają mieszkańcom prześledzenie przypadków wystąpienia koronawirusa i informują, w jakich miejscowościach przebywały zakażone osoby. Ma to pomóc internautom w unikaniu tych miejsc.

Serwis dostępny jest w języku koreańskim, chińskim i angielskim; Zdj. ilustracyjne
Serwis dostępny jest w języku koreańskim, chińskim i angielskim; Zdj. ilustracyjneALEX PLAVEVSKIPAP/EPA

Twórcy takich stron i aplikacji, jak Coronamap.live czy Wuhanvirus.kr bazują na danych rządowych, dotyczących przypadków występowania wirusa.

Koreański rząd, krytykowany za to, że w przeszłości zbyt opieszale reagował np. w przypadku takich sytuacji, jak epidemia wirusa MERS w 2015 .r, tym razem postanowił usprawnić komunikację dotyczącą koronawirusa. Dlatego też, już po pierwszych zakażeniach, opublikowana została bardzo szczegółowa lista, zawierająca informacje o potwierdzonych przypadkach zachorowań, wieku i płci pacjentów oraz dane o tym, w jakich miejscowościach przebywali zarażeni, zanim poddani zostali kwarantannie.

Interaktywne mapy

Dane personalne chorych nie zostały upublicznione, jednak opublikowane przez rząd informacje umożliwiły programistom stworzenie w sieci interaktywnych map, pozwalających na śledzenie ruchów pacjentów.

Strony są na bieżąco aktualizowane, ponieważ koreańscy urzędnicy są zobowiązani do regularnych publikacji informacji o nowych przypadkach zakażenia, w tym - danych miejscowości, w jakich do nich doszło.

Jak twierdzą ich autorzy, strony i aplikacje mają pomóc użytkownikom w unikaniu lokalizacji potencjalnie niebezpiecznych ze względu na wirusa i - tym samym - ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. I tak np. użytkownicy serwisu Coronamap.live mogą jednym kliknięciem sprawdzić, czy w ich sąsiedztwie jest jakiś przypadek zakażenia wirusem. Założyciel strony mówi, że odwiedza ją dziennie 300 tys. osób. Serwis dostępny jest w języku koreańskim, chińskim i angielskim.

Liczba potwierdzonych zachorowań w Korei przekroczyła w poniedziałek 800 przypadków.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na