Reklama

Zobaczył zapłakanego pięciolatka w oknie. Wezwał policję

Pięcioletni chłopiec stał zapłakany w oknie - na ten widok zareagował przechodzień, który powiadomił policję. Mężczyzna obawiał się, że w mieszkaniu mogło stać się coś złego. Okazało się, że dziecko było pozostawione bez opieki dorosłych. Na miejsce przybyli strażacy, którzy do środka dostali się przez uchylone okno. O sprawie został powiadomiony sąd rodzinny.

Na komendę policji w Oławie przy ul. Chrobrego (woj. dolnośląskie) we wtorek 20 grudnia wpłynęło zgłoszenie o małym chłopcu, który od dłuższego czasu stoi zapłakany w oknie mieszkania znajdującego się na parterze bloku wielorodzinnego. Funkcjonariuszy prewencji powiadomił zaniepokojony sytuacją przechodzień - mężczyzna obawiał się, że w środku mogło stać się coś poważnego. 

Policjanci przybyli na wskazany adres i rzeczywiście, zastali tam pięcioletniego chłopca, który jak się okazało przebywał w mieszkaniu bez opieki rodziców, ani innego dorosłego. "Dziecko było wystraszone i zapłakane. Maluch nie mógł otworzyć drzwi wejściowych i wciąż płakał, bo od rana był sam w domu" - czytamy w policyjnym komunikacie. 

Reklama

Na miejsce wezwano również straż pożarną. Przez uchylone okno i przy pomocy drabiny udało im się dostać do chłopca. Okazało się, że pięciolatek już kolejny dzień od wczesnych godzin porannych przebywał w domu sam. Jak ustalili funkcjonariusze, jego rodzice byli wtedy w pracy. "Fakt pozostawienia malca samego w domu nie był jednorazowym zdarzeniem" - dodano.

O zdarzeniu poinformowano sąd rodzinny.

Dziecko samo w domu. Apel policji

W związku z zaistniałą sytuacją, która na szczęście zakończyła się pomyślnie, policjanci przypominają i apelują - zgodnie z prawem nie można pozostawić bez opieki dziecka poniżej siódmego roku życia. Dziećmi do tego wieku mogą zajmować się osoby, które ukończyły co najmniej 10 lat.  

"Jeśli nasza córka bądź syn mają zostać same w domu, powinniśmy im przekazać podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kontaktu z osobami nieznajomymi, zakazie otwierania drzwi innym osobom niż domownikom" - podkreśla Policja Dolnośląska. 

Co więcej, pozostawione samo dziecko powinno umieć posługiwać się telefonem, wiedzieć gdzie idą i za ile wrócą opiekunowie oraz z kim maja się kontaktować na wypadek udzielenia pomocy. Ważna jest również kwestia dojrzałości emocjonalnej dziecka. Dom również powinien być właściwie przygotowany - niebezpieczne przedmioty powinny być schowane w miejsce, gdzie nieletni nie mają dostępu.

Czytaj też: Tak będą wyglądały rachunki za gaz w 2023 roku. Kto dostanie "dodatek do gazu"?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oława | akcja służb | dziecko samo w domu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy