Inwazja groźnych owadów we Wrocławiu. "Są wszędzie"

Oprac.: Karolina Głodowska
Mieszkańcy Wrocławia alarmują o inwazji azjatyckich biedronek - donoszą lokalne media. Owadów mają być dziesiątki. Siadają na elewacjach, próbują wchodzić do mieszkań. Jak sobie z nimi poradzić? Trzeba bowiem wiedzieć, że są niebezpieczne zarówno dla naszego rodzimego gatunku, jak i dla człowieka - mogą ugryźć.

O inwazji biedronek we Wrocławiu informuje lokalny portal TuWrocław. Z tekstu dowiadujemy się, że o dziesiątkach owadów od samego rana donoszą mieszkańcy miasta. Biedronki azjatyckie mają obsiadać mury i wlatywać do domów czy mieszkań.
Ich rozmnażaniu sprzyja najpewniej obecna pogoda. Po chłodnym i deszczowym okresie na południu Polski notowane są wręcz letnie temperatury, co sprawiło, że biedronki poszukują miejsca do zimowania.
Wrocław. Azjatyckie biedronki w mieście
Gdy nadchodzi jesień, rozpoczynają poszukiwanie kryjówki na zimę. Gromadzą się w ciemnych, ciasnych miejscach. Zwykle w szczelinach czy szparach elewacji oraz okiennicach. Skupisko tych owadów liczyć może nawet kilka tysięcy osobników.
Jak czytamy, obecność tych owadów to nie tylko niedogodność, ale i zagrożenie. Przypominają o tym Lasy Państwowe, na których komunikat powołuje się lokalny portal. Z tekstu wynika, że są one niebezpieczne zarówno dla biedronek tradycyjnych, jak i ludzi.
W pierwszym przypadku chodzi o powody stricte przyrodnicze - biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym, który obecnie występuje na całym świecie. Oznacza to, że nasz rodzimy gatunek może być wypierany z naturalnych siedlisk.
Biedronka azjatycka może ugryźć. Jak się chronić?
Z kolei w przypadku ludzi mowa o ryzyku ugryzienia. Jeśli do tego dojdzie, może pojawić się ból i swędzenie, ale i reakcja alergiczna, ponieważ w ślinie, krwi i na powierzchni ciała tych owadów znajdują się związki, które mogą prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej. W efekcie pojawić mogą się: obrzęk, pokrzywka a nawet trudności w oddychaniu.
Jak zachować się, gdy natrafimy na biedronki azjatyckie? Jak chronić się przed ugryzieniem? Przede wszystkim należy zachować ostrożność.
Nie należy dotykać owadów, a jeśli chcemy je usunąć, trzeba użyć to tego np. pęsety. Kiedy dojdzie do ugryzienia, warto przemyć ranę wodą z mydłem i obserwować ją. Gdy pojawią się objawy reakcji alergicznej, warto udać się do lekarza.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!