Reklama

Zmiana czasu na zimowy 2021. Kiedy wypada? Jakie problemy niesie?

Kiedy wypada zmiana czasu na zimowy w 2021 roku? To już za kilka dni. Przygotujcie się jednak nie tylko na przestawianie zegarków, ale także na kilka negatywnych konsekwencji, które zmiana czasu może wam przynieść.

Zmiana czasu odbywa się w całej Unii Europejskiej tak samo. Z czasu letniego na zimowy przechodzimy w ostatni weekend października, a z czasu zimowego na letni w ostatni weekend marca.

Kiedy dokładnie wypada zmiana czasu na zimowy?

W 2021 roku zmiana czasu na zimowy wypada zatem w weekend 30-31 października. W nocy z soboty na niedzielę musimy przestawić wskazówki zegarków z godziny trzeciej na drugą. W związku z tym pośpimy trochę dłużej, ale - niestety - zmiana czasu negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Problem ze zmianą czasu polega na tym, że powoduje ona zaburzenia związków pomiędzy czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym.

Reklama

Zmiana czasu szczególnie trudna dla dzieci i nastolatków

- Oznacza to, że zmiany zwiększające różnice pomiędzy czasem urzędowym i słonecznym, szczególnie przy przejściu z czasu zimowego na letni, zwiększają różnicę pomiędzy tym, co człowiek musi wykonać ze względu na czas urzędowy (np. iść do pracy rano wcześniej o godzinę), a tym, co jest w stanie wykonać ze względu na swój czas biologiczny (np. obudzić się rano wcześniej o godzinę) - wyjaśnia prof. Irena Iskra-Golec, psycholog z SWPS.

Zmiana czasu może być szczególnie trudna dla dzieci, ponieważ ich aktywność opiera się głównie o zegar biologiczny. Dlatego nagła zmiana godzin snu może doprowadzić do problemów z zasypianiem i wstawaniem.

- Ucierpią osoby, które mają nietypowy rytm dobowy, bo np. pracują zmianowo, zwłaszcza na nocki - mówi z kolei dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego. Zaznacza jednak, że na zmianę czasu najsilniej zareagują nastolatkowie pomiędzy 12. a 17. rokiem życia. - Większość z nich ma w tym wieku przesunięty naturalny rytm dobowy średnio o trzy godziny w stosunku do osoby dorosłej - wskazuje.

Zmiana czasu źródłem problemów. Na co się przygotować?

Negatywne konsekwencje zmiany czasu mają wymiar krótko- i długoterminowy. - Badania pokazują, że krótkoterminowe konsekwencje zmiany czasu, zwłaszcza z zimowego na letni, to krótszy sen i wzrost liczby wypadków w pracy, pogorszenie sprawności działania, pogorszenie zdrowia - w tym wzrost częstości ataków serca, zwiększenie liczby wypadków samochodowych - wylicza prof. Iskra-Golec.

Dr Magdalena Łużniak-Piecha z SWPS uzupełnia: - Zmiana czasu bywa powodem zaburzenia trawienia, nastroju czy rytmu życia i orientacji. Ogólna dezorientacja i stany dyskomfortu, których możemy doświadczyć, są porównywalne do tego, co się z nami dzieje, kiedy wypijemy za dużo kawy.

Długoterminowe skutki zmiany czasu to natomiast: ogólne pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie średniej długości życia oraz problemy ze snem jak jego skrócenie czy zaburzenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama