Pierwszy raz w historii. Ptak-widmo na polskim wybrzeżu

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1 tys.
Udostępnij

Nad polskim morzem po raz pierwszy zarejestrowano obecność żywego ptaka-widmo. Chodzi tu o fulmara - nazywanego, także często przez polskich badaczy ptakiem - zombie, ponieważ osobniki tego gatunku bardzo rzadko pojawiają się w naszym kraju.

Fulmar północny. Ptak był widziany nad Bałtykiem
Fulmar północny. Ptak był widziany nad BałtykiemMatthias GrabenAgencja FORUM

Do sieci trafiły kilka dni temu fotografie pierwszego fulmara latającego nad polskim morzem. Zdjęcia udostępniono w mediach społecznościowych, na grupie "Birding Poland", zrzeszającej fanów ornitologii.

"Pierwszego żywego fulmara (poprzednie stwierdzenia dotyczyły szczątek znajdowanych w różnych miejscach nad Bałtykiem) na naszym wybrzeżu zaobserwował 20.05.24 w Bukowie Kamil Bilecki. Ptak został odnaleziony na wykonanych tego dnia fotkach. Brawo" - czytamy w opisie.

Fulmar. Ptak widmo nad Bałtykiem

Fulmary, przez polskich ornitologów nazywane są ptakami widmo nie przez ich wygląd, czy usposobienie, ale przez to, że spotkanie ich w naszym kraju jest praktycznie niemożliwe.

Fulmary są ptakami wodnymi, które najczęściej można zobaczyć, latające nad Oceanem Arktycznym, północnym Atlantykiem i Pacyfikiem. W okresach lęgowych ornitolodzy mogą dostrzec je w nadmorskich okolicach w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji.  

Fulmary latają nisko nad morzem na charakterystycznych, prostych, sztywnych skrzydłach, pokazując biały brzuch i szare upierzenie górnej części skrzydeł, dlatego z wyglądu przypominają mewy. Odróżniamy je jednak dzięki wystającym, rurkowatym nozdrzom na dziobie.

Fulmar. Wypluwają rybi olej

Jak podaje encyklopedia poświęcona badaniom polarnym: "Fulmary wypluwają olej o rybim zapachu na wszystko, co zbliży się zbytnio do gniazda. Plamy z oleju fulmara pozostawiają trwały zapach na ubraniach nawet po wielokrotnym praniu".

Co więcej, ptaki te mają bardzo dobrze rozwinięte ośrodki węchowe w mózgu i mogą wyczuć olej rybi z odległości do 25 kilometrów. Żywią się małymi rybami, kalmarami i skorupiakami, ale często także zabierają rybne odpady ze statków.

------

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Anna Bryłka: Zagłosowałabym za opuszczeniem UERMF24.plRMF
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
631
Super
relevant
216
Hahaha
haha
73
Szok
shock
58
Smutny
sad
33
Zły
angry
27
Lubię to
like
Super
relevant
1 tys.
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na